Strona główna felieton Demokracja czy dyktatura?

Demokracja czy dyktatura?

4
PODZIEL SIĘ

Atak na Koalicję powstałą w obronie wartości demokratycznych – Komitet Obrony Demokracji, a zwłaszcza na marsz zorganizowany 7 maja br. zmusza do zastanowienia. Czego tak bardzo obawia się władza? Jeśli działania KOD-u i zorganizowany marsz jest tylko pędem „pogrobowców” do utraconych koryt, to raczej należałoby pomóc w tym pędzie niż utrudniać i nieudolnie krytykować.
Usłyszałem od uczestniczących w marszu uczniów, że starali się unikać obiektywów kamer w obawie, że mogą zostać rozpoznani przez władze szkoły i nauczycieli oraz związanymi z tym kłopotami. Spotykam się z podobnymi reakcjami relacjonując wydarzenia polityczne, podchodzą do mnie uczestnicy z prośbą, aby ich nazwisk i zdjęć nie zamieszczać, gdyż boją się o swoją pracę i innego rodzaju kłopoty. Muszę więc nieco zmieniać rzeczywistość eksponując osoby którym nie można już zbytnio zaszkodzić – rencistów i emerytów.
Należy pamiętać, że demokracja nie jest dobrem trwałym. Podlega wynaturzeniom. Jej erozja zaczyna się wtedy, gdy większość (wybrana zgodnie z prawem) dąży do zmarginalizowania mniejszości i czyni to w sposób opresyjny dla tej mniejszości. Dlatego popieram i będę popierać wszystkie działania demokratyczne obojętnie przez kogo organizowane, każdy powinien mieć możliwość wypowiedzi i przedstawienia swoich poglądów. Jeśli wszystkie możliwości zawiodą i pozostaną środki ostateczne takie jak marsze, zbieranie podpisów i referenda należy skorzystać i z tych demokratycznych środków.

Wiemy czym jest ustrój demokratyczny: są to rządy z woli ludu, sprawowane przez ludzi wybranych w wolnych wyborach.
Dyskutując o demokracji i dyktaturze warto zacytować Bernarda Russella:
„W demokracji wolno głupcom głosować, w dyktaturze wolno głupcom rządzić”.
Godny zastanowienia jest też cytat Michaela Foota: „Źli posłowie są dziełem dobrych obywateli, którzy nie czynią użytku ze swego prawa wyborczego”.
Na zakończenie przytoczę bajeczkę z morałem, wprawdzie powstała w nieco innej epoce, ale niestety chyba jest wciąż aktualna:

„Wybrali osła na posła. Osioł się bardzo ucieszył. Pożegnał żonę i dzieci i do stolicy pospieszył. Tam w gronie podobnych osłów, których wybrano na posłów, zasiada w sejmowych ławach by dla nas stanowić prawa. Poci się biedne oślisko, bo chciałby pojąć to wszystko, ale rozumu nie staje, więc tylko pracę udaje. W komisjach też uczestniczy, chociaż się nie zna na niczym. Z trybuny wygłasza mowy, choć trudno mu z pustej głowy. Czas się o morał pokusić, bo morał bajka mieć musi. Niej jest to winą osła, że go wybrano na posła!”
Autor bajki przezornie się nie ujawnił – bo po cóż ma się narażać wszystkim rządzącym?
Przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Bielawie
Jerzy Edmund Jankowski

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
TAenejClaudiaHanna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Hanna
Gość
Hanna

Zapomina komuszek co robiono za czasow prl??Golwa siwa ale rozumiku nie za wiele komu te bajki chcesz sprzedac.Przez takich socjalistuw musialam wyjechac z wilczym biletem na zachud.Koncz klamac komuszku wolnosc dopiero sie zaczyna i tacy jak ty maga miec problem co robic dalej .Pozdrawiam Hanna z Grevenbroich.

Claudia
Gość
Claudia

Panie Marcinie te wypociny to jak z gazetą wyborczą g—o czytasz g—o wiesz.

enej
Gość
enej

Każdy ma prawo się wypowiadać, w gazecie widziałem zaproszenie, że redakcja chętnie udostępni łamy dla innych. Zebrać się i napisać kilkanaście zdań jest jednak niektórym trudno.

TA
Gość
TA

23 czerwca zmarł Jerzy Jankowski. Pomimo, że kompletnie się z nim nie zgadzałem w poglądach politycznych, to ceniłem go jako dyskutanta, nie obrażał się, nie wchodził w niepotrzebne emocje, był pozytywnym w odbiorze adwersarzem.
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!
[‘]