Strona główna Bielawa Ustawa dekomunizacyjna – propozycje nowych nazw ulic w Bielawie

Ustawa dekomunizacyjna – propozycje nowych nazw ulic w Bielawie

5
PODZIEL SIĘ

We wrześniu 2016 roku weszła w życie tak zwana ustawa dekomunizacyjna, na podstawie której, każda miejscowość w Polsce zobowiązana jest do zmiany nazw ulic upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Bielawa przygotowuje się do wypełnienia zapisów wspomnianej ustawy. Burmistrz miasta powołał zespół zadaniowy, do którego zaprosił Honorowych Obywateli Miasta Bielawa (mieszkających w Bielawie), tj: księdza prałata Stanisława Chomiaka, Ewę Glurę, Mieczysława Jedonia, Władysława Kroczaka, Emiliana Kupca, Tadeusza Łazowskiego, Krzysztofa Pludro i Władysława Szewczyka.
bwa_007631
Z mocy wprowadzonej ustawy dekomunizacyjnej, w Bielawie należy zmienić nazwy następujących ulic: 9 Maja, Marcelego Nowotki, Generała Broni Zygmunta Berlinga, 22 Lipca, Jana Hempla, a także osiedle XXV-lecia PRL. Propozycja nowych nazw dla wyżej wymienionych ulic i osiedla przedstawia się następująco:

1. Obecna nazwa: ulica 9 Maja – proponowana nazwa: ulica Mieszka I
2. Obecna nazwa: ulica Marcelego Nowotki – proponowana nazwa: Władysława Andersa
3. Obecna nazwa: ulica Generała Broni Zygmunta Berlinga – proponowana nazwa: Aleja Najświętszej Maryi Panny (nazwa uzyskała poparcie ponad 1000 mieszkańców)
4. Obecna nazwa: ulica 22 Lipca – proponowana nazwa: Szarych Szeregów
5. Obecna nazwa: osiedle XXV-lecia PRL – proponowane nazwy: osiedle Tkaczy Śląskich lub osiedle Solidarności (rozważano również nazwę Armii Krajowej)
6. Obecna nazwa: ulica Jana Hempla – proponowana nazwa: ulica Fabryczna (rozważano również nazwę: Tkaczy Śląskich lub Gerharta Hauptmanna).

Jednocześnie zespół zaproponował, żeby zmienić nazwy ulic, które co prawda nie podlegają ustawie, ale wprost nawiązują do ustroju komunistycznego. Mowa o ulicach: Karola Marksa
i Przodowników Pracy. Propozycja nowych nazw dla wyżej wspomnianych ulic przedstawia się następująco:

1. Obecna nazwa: ulica Karola Marksa – proponowana nazwa: ulica Władysława Jagiełły
2. Obecna nazwa: ulica Przodowników Pracy – proponowana nazwa: ulica Romualda Traugutta

Są to oczywiście propozycje, do których każdy mieszkaniec może wnieść uwagi lub przedłożyć swoje pomysły. Z tego też względu zachęcamy mieszkańców Bielawy do włączenia się w konsultacje dotyczące zmiany nazewnictwa ulic i osiedla. Propozycje można wysyłać na adres mailowy burmistrza miasta: plyzwa@um.bielawa.pl lub składać do Biura Podawczego Urzędu Miejskiego w Bielawie (Plac Wolności 1) do 15 lutego 2017 roku.

Po zakończonych konsultacjach propozycje nowych nazw zostaną przedłożone Radzie Miejskiej do rozpatrzenia i głosowania.

Warto wspomnieć, że zmiana nazw ulic nie wiąże się z koniecznością wymiany takich dokumentów jak dowód osobisty i paszport. Wymianie podlega prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Niemniej mieszkańcy ulic, których nazwy zostaną zmienione z mocy ustawy dekomunizacyjnej, nie poniosą kosztów związanych z wymianą tych dokumentów.

Źródło: UM Bielawa

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
z deteminowanyKrystynaZygmuntRafałMariusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariusz
Gość
Mariusz

Dlaczego proponowane nazwy mają związek z polityką ? Nie łatwiej coś bardziej neutralnego niż osiedle solidarności czy też armii krajowej ??

Rafał
Gość
Rafał

Osiedle tkaczy. To chyba jakaś kpina . Tak samo herb Bielawy do wymiany. Nieaktualny. Tutaj się nic nie tka tkalni już dawno wyginely. Jest jezioro i góry i wielką sową . Tutaj propozycje proszę

Zygmunt
Gość
Zygmunt

A czemu w komisji nie ma księdza Kopki. Taki zasłużony dla Bielawy. Szkoda że tak szybko wyjechał z Bielawy.
A gdzie się zapoznała katechetka?

Krystyna
Gość
Krystyna

Zgadzam się z poprzednikiem. Jeżeli zmiany nazw ulic to bez związku z polityką i ustrojem. Podoba mi się też pomysł z nazwą XXV-lecia WOŚP.

z deteminowany
Gość
z deteminowany

zwracam uwagę na zapis:…..Jednak koszty poniosą właściciele wszystkich firm zlokalizowanych przy tych ulicach oraz ci mieszkańcy, których nazwy ulic zostaną zmienione, choć nie jest to wymagane ustawą. czyli na 100%dot. Marksa i Przodowników Pracy – trzeba płacić za nieboszczkę komunę