Strona główna felieton Panie Adamie, co słychać w Polityce?

Panie Adamie, co słychać w Polityce?

0
PODZIEL SIĘ

Obserwując bieżące wydarzenia polityczne zastanawiam się, czy Polska jest krajem bezpiecznym? Czy mogą być w Polsce zamachy terrorystyczne, bo w świecie zagrożenie zamachami terrorystycznymi istnieje cały czas? Czy Polska należy do tych miejsc na Ziemi gdzie ludzie czują się bezpieczni ?

Władze pocieszają nas i wielu optymistycznie ocenia nasze bezpieczeństwo. Zbyt optymistycznie. Pragnę przypomnieć że 9 Maja 1950r. minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman po raz pierwszy publicznie przedstawił idee, które doprowadziły do powstania Unii Europejskiej. Dlatego też dzień 9 Maja obchodzi się co roku jako rocznicę powstania Unii Europejskiej. 25 Marca upłynie 60 lat od momentu zawarcia przez 6 państw Traktatu Rzymskiego co położyło fundament pod dzisiejszą Unię Europejską. Może nadszedł już czas, aby zastanowić się co do naszego codziennego życia wniosła Unia Europejska, gdzie od 12 lat jesteśmy jej członkiem.

Na pewno jednym z głównych osiągnięć UE jest przysługująca wszystkim obywatelom swoboda podróżowania, podejmowania pracy i osiedlania się we wszystkich państwach UE. Unia Europejska stała się również, o czym często zapominamy, gwarancją pokoju dla zjednoczonej Europy w tym i dla Polski. Pamiętamy z historii toczące się wojny na naszym terytorium, teraz mamy pokój i o tym trzeba przede wszystkim pamiętać, w momencie gdy Europa najbardziej jest zagrożona od 60 lat. Przyszłość UE która stoi u progu rozłamu jest nieprzewidywalna, jeżeli będzie dalej się jednoczyć to przetrwa, jeżeli się podzieli to jej nie będzie. Co stanie się potem, jak upadnie i będzie to jej koniec .

Jakie konsekwencje poniesie wtedy Polska, jak wtedy będzie wyglądać kwestia bezpieczeństwa i obronności naszego kraju. Utrzymanie europejskiej wspólnoty będzie trudną sprawą gdy już niedługo czeka Europę fala wyborów ,które mogą spowodować mocne zawirowania w UE. Przyszłość Unii Europejskiej w dużym stopniu będzie zależeć od dokonania zmian w jej funkcjonowaniu i woli realizacji potrzebnych w niej reform. Mamy też za sobą jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych na świecie Donald Trump został zaprzysiężony na 45. prezydenta USA. Nowy prezydent budzi skrajne emocje – przez jednych jest uwielbiany, przez innych – znienawidzony. Dzisiaj społeczeństwo amerykańskie jest podzielone. Nastała nowa epoka wraz z nową prezydenturą Donalda Trumpa.

Czy my mamy się cieszyć ,czy być przestraszeni? Co my, jako Polacy, możemy skorzystać na prezydenturze Trumpa ? Jak wykorzystać sympatię, jaką cieszymy się w USA, mimo że w polityce zagranicznej nie ma sympatii a są interesy.? Jaki kurs zostanie obrany przez USA w polityce międzynarodowej, jak ułożone zostaną relacje z Chinami czy relacje z Rosją? Wiadomo, że bez Rosji nie da się rozwiązać żadnego konfliktu na świecie. Jak wyglądać będą stosunki z Unią Europejską, z NATO ? Zmiana prezydenta USA postawiła UE w trudnej sytuacji. Prezydent USA Donald Trump wprawdzie oświadczył, że wspiera NATO, powrócił jednak do żądania, by wszystkie państwa członkowskie realizowały zobowiązania finansowe wobec Sojuszu. Zobowiązania te to 2% PKB na wydatki obronne. Sojusz wojskowy w ramach NATO musi być nieodzowny, nie ma go czym zastąpić. Czy będą podtrzymywane zobowiązania względem Europy przez USA i czy dalej będą bronione granice innych państw w tym i Polski, która stoi plecami do Rosji.

Donald Trump zachwyca się Brexitem i życzy innym państwom unijnym tego samego, dla tego też Europa musi być bardziej skonsolidowana i zjednoczona. Polacy, licząc na Trumpa ,na jego przyjaźń, mają nadzieję na realizacje konkretnych obietnic dla Polski. Zdawać musimy sobie sprawę, że jeszcze należy poczekać, uzbroić się w cierpliwość, bo dopiero startuje w obecnej kadencji, ale musimy też być przygotowani na złe scenariusze, mimo, że USA to nasz najważniejszy sojusznik. Prezydentura obecnego gospodarza Białego Domu jest nieprzewidywalna ,wielka niewiadoma, przełomowa w historii USA. Polska będąca członkiem Unii Europejskiej i NATO ma zapewnione obowiązkowe udzielenie jej pomocy i wsparcia przy zastosowaniu wszelkich dostępnych środków, jeżeli padła by ofiarą zbrojnej agresji , jest to gwarancja bezpieczeństwa która umacnia wzajemne zobowiązania państw należących do NATO. Mam nadzieję że Polska już nigdy nie będzie ofiarą zbrojnej agresji , ale aby tak się stało, to musi nasz rząd prowadzić mądrą politykę zagraniczną.

Adam Pajda

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o