Strona główna Dzierżoniów Alfabet TBS-u – Co to jest TBS i jak działa?

Alfabet TBS-u – Co to jest TBS i jak działa?

2
PODZIEL SIĘ

„Jest drogo i się nie opłaca, mieszkanie, które nigdy nie będzie nasze” – takie stereotypy najczęściej są przyklejane, jak łatki, do hasła: Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Jeśli zastanawiasz się nad mieszkaniem w systemie TBS, ale masz pewne wątpliwości, czy obawy – postaramy się je rozwiać. Warto zapoznać się z cyklem, który właśnie startuje na łamach DDZ24.EU

Uzyskanie mieszkania w systemie TBS to pewna inwestycja. Przede wszystkim dlatego, że Dzierżoniowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest spółką miejską. Stuprocentowym udziałowcem i właścicielem jest tu gmina miejska Dzierżoniów, a dzięki temu DTBS działa na zasadzie non profit. Jak to jest, że TBS na nas nie zarabia? Wypracowany zysk przeznaczony jest w całości na inwestycje i modernizacje, a nie na wypłatę dywidendy. Główny cel i sens istnienia spółki DTBS to budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu. Z czego finansowane jest Towarzystwo? Działalność inwestycyjna jest finansowana przy udziale: kredytu z krajowego Funduszu Mieszkaniowego lub innych banków komercyjnych, która nie przekracza 70% wartości przedsięwzięcia inwestycji budowlanej, własnych środków Towarzystwa (w tym działka budowlana wraz z uzbrojeniem) dotacja z budżetu gminy i partycypacja zwrotna wpłacona przez najemców. To ostatnie to słowo klucz. Co to jest partycypacja? To finansowy wkład w budowę mieszkania, który daje prawo wytypowania najemcy lokalu w zasobach TBS, na który został wniesiony wkład. Partycypant to osoba fizyczna mogąca zawrzeć z towarzystwem umowę w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, gdzie najemcą będzie wskazana przez niego osoba lub którego najemcą będzie sam. Kwota partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego uzyskana od osoby fizycznej, nie może przekroczyć 30% kosztów budowy tego lokalu. By zabezpieczyć interesy obu stron zawierana jest umowa partycypacyjna. Podpisuje się ją przed rozpoczęciem inwestycji pomiędzy tbs a partycypantem, określa prawa i obowiązki stron wynikające z faktu wpłacenia wkładu partycypacyjnego.

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Alfabet TBS-u – Co to jest TBS i jak działa?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
TA
Gość

I gdyby na tym poprzestać byłoby OK. Niestety TBS jest najdroższą formą zamieszkiwania, czynsz miesięczny to około 10 zł/m2. Plus media. W spółdzielni zapłacimy ok.3,5 zł m2. Różnica prawie trzykrotna na niekorzyść TBS. Jeżeli ktoś miałby na myśli zamieszkiwanie przez dłuższy czas, to w przeciągu 10-15 lat w ramach tego co płaci się do TBS można by takie samo mieszkanie spłacić kredytem i mieć je na własność. A tymczasem po tylu latach w TBS to nadal najem.

garłos
Gość

Polecam sprawdzić na czym polega tbs na https://tbs24.pl pozdrawiam G.