Strona główna Dzierżoniów Ograniczamy Przemoc Skutecznie

Ograniczamy Przemoc Skutecznie

0
PODZIEL SIĘ

Kolejne zewnętrze pieniądze (56 tys. zł), które zdobył Dzierżoniów, posłużą działaniom mającym skutecznie rozwiązywać problemy przemocy w rodzinie. Będzie je realizował Ośrodek Pomocy Społecznej. Robi to również dziś, ale dodatkowe środki dużo zmienią.


Mieszkańcom Dzierżoniowa będzie łatwiej skorzystać ze specjalistycznego poradnictwa psychologa, prawnika i psychoterapeuty, terapii (indywidualnej, terapii dla par i terapii rodzinnych), warsztatów rozwojowych i wspierających oraz warsztatów socjoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży.

– Można udawać, że taki problem nie istnieje, ale on niestety jest i nierzadko występuje w naszym najbliższym sąsiedztwie. Często nie zdajemy sobie tego sprawy. Ten projekt nie rozwiąże wszystkich problemów, ale dla każdej osoby wyrwanej z kręgu przemocy w rodzinie będzie to życiowa zmiana. Zdobyte pieniądze pozwolą m.in. na indywidualne lub grupowe spotkania z psychologiem, psychoterapeutą, terapeutą uzależnień i prawnikiem – mówi burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

Bardzo ważnym elementem projektu „Ograniczamy Przemoc Skutecznie” będą warsztaty rozwojowe i wspierające dla osób doświadczających przemocy i zagrożonych jej występowaniem.
– Niezwykle cenne będzie również wzmocnienie kompetencji zawodowych osób realizujących zadania związane z przeciwdziałaniem i ograniczaniem zjawiska przemocy i działania mające na celu podnoszenie społecznej świadomości na temat zjawiska przemocy – dodaje kierująca pracą dzierżoniowskiego OPS-u Aneta Grzelka.

Pierwszym, realizowanym już etapem jest przeprowadzenie diagnozy zjawiska przemocy w rodzinie w Dzierżoniowie.

– Zbadana zostanie populacja ok. 300 mieszkańców. Diagnoza będzie dotyczyć obszarów występowania zjawiska przemocy na terenie Dzierżoniowa, okoliczności sprzyjających występowaniu tego zjawiska, jego skali i oceny świadomości społecznej. Dzięki tej diagnozie będzie możliwa identyfikacja i ukazanie problemów zjawiska przemocy. Końcowe wnioski posłużą poprawie skuteczności działań w wyżej wymienionych obszarach. Wyniki diagnozy będą materiałem wyjściowym do opracowania nowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Diagnoza opracowana zostanie na podstawie telefonicznych badań ankietowych. W najbliższych dniach mieszkańcy mogą się takich telefonów spodziewać. Pomoże to ocenić aktualną skalę zjawiska w mieście – wyjaśnia Aneta Grzelka.

Kolejnym krokiem będzie wzmocnienie kompetencji zawodowych osób realizujących zadania związane z przeciwdziałaniem i ograniczaniem zjawiska przemocy poprzez organizację specjalistycznych szkoleń. Mają one podnieść wiedzę i wyposażyć te osoby w dodatkowe umiejętności. Skierowane będą one do nauczycieli, pracowników żłobków, przedszkoli, pracowników socjalnych, policjantów, strażników miejskich, pedagogów szkolnych, pracowników świetlic opiekuńczo-wychowawczych i członków miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Bezpośrednimi adresatami projektu są rodziny zagrożone zjawiskiem przemocy, a także osoby dotknięte przemocą w rodzinie – dzieci i osoby dorosłe, w tym współmałżonkowie lub partnerzy w związkach nieformalnych, osoby starsze, osoby niepełnosprawne oraz świadkowie przemocy w rodzinie. Będą też uwrażliwiające na temat przemocy i bezpieczeństwa warsztaty i spotkania otwarte dla osób starszych z pracownikiem OPS i policjantem.
Aby uzyskać jak najlepsze efekty, OPS będzie realizował ten projekt we współpracy z Fundacją Manufaktura Inicjatyw, która jest operatorem Centrum Aktywizacji Społecznej (CAS).

Efekt przeprowadzonych w projekcie działań:

  • zwiększenie szans na zmianę sytuacji życiowej ofiar przemocy,
  • podniesienie poziomu wiedzy i doskonalenie umiejętności osób pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie – poprzez uczestnictwo w specjalistycznych szkoleniach z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie zwiększy się liczba wykwalifikowanych realizatorów działań profilaktycznych dotyczących przemocy domowej, którzy zyskają nowatorskie umiejętności w pracy z grupami ryzyka,
  • zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz osób zagrożonych i doznających przemocy w rodzinie – poprzez indywidualne poradnictwo specjalistyczne, warsztaty rozwojowe, wsparcie terapeutyczne,
  • wzrost świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie – podniesienia wiedzy na temat zjawiska przemocy, form pomocy oraz miejsc, w których można ją uzyskać – poprzez promocję działań projektowych i wydanie informatora opisującego realizowane działania , a także zawierającego informacje o systemie wsparcia instytucjonalnego na terenie Dzierżoniowa,
  • wzrost wiedzy na temat lokalnych potrzeb w zakresie przeciwdziałania przemocy – dzięki przeprowadzonej diagnozie możliwe będzie określenie potrzeb lokalnej społeczności w tym zakresie i dostosowanie do nich najbardziej efektywnych działań prewencyjnych, zaradczych i korekcyjnych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o