Strona główna Bielawa 55 lat Bielawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

55 lat Bielawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

0
PODZIEL SIĘ

W tym roku Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bielawie świętuje jubileusz 55-lecia istnienia. Została założona z inicjatywy związków zawodowych przy BZPB Bielbaw. Odnotowanych zostało 34 członków założycieli. Spółdzielnia została zarejestreowana w Sądzie Powiatowym w Świdnicy 8 września 1962 roku pod nazwą Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa WŁÓKNIARZ. Pierwszym budynkiem Spółdzielni był zakupiony od gminy budynek mieszkalny położony przy ul. B. Chrobrego 10. Od tego czasu Spółdzielnia systematycznie się rozwijała. Powstały nowe osiedla: Włókniarzy, XXV-lecia PRL, Konstytucji i Południowe. Pod zarządem spółdzielni zostają także budynki przy ul. Ogrodowej w Pieszycach.

Powojenny dynamiczny rozwój przemysłu włókienniczego w Bielawie miał
ogromny wpływ na głód mieszkaniowy. Konieczne stało się szybkie ich wybudowanie. Rozwiązaniem miała być powołana do życia na początku lat 60. Spółdzielnia Mieszkaniowa. Na koniec dekady spółdzielnia liczyła 1470 członków, z tego 570 w nowych mieszkaniach. Najbardziej dynamiczny rozwój odnotowano w latach 70 i 80. Liczba członków wzrosła wówczas do blisko 3400. Własne mieszkania uzyskało 2500 osób!

W latach 60. rozpoczęto budowę os. Włókniarzy, które miało stanowić przykład kompleksowej realizacji struktury osiedlowej. Budowane więc były bloki mieszkalne wraz z towarzyszącymi im obiektami, jak szkoły, przedszkola i pawilony handlowe. Powstały szerokie dojścia do budynków, a wokół osiedli powstawały drogi z parkingami. Niestety mieszkania często były niefunkcjonalne posiadały np., ciemne kuchnie.

Lata 70. i 80. to przede wszystkim budowa rekordowej liczby mieszkań (3.527), jednakże bez towarzyszącego jej budownictwa, jak zieleń, drogi, parkingi i chodniki. W połowie lat 70. rozpoczęto budowę największego bielawskiego osiedla XXV-lecia PRL. Zakończono ją w połowie lat 80. W tym okresie powstały również budynki w Pieszycach. W latach 90. bielawska Spółdzielnia Mieszkaniowa przeszła na gospodarkę rynkową. Stopniowo wycofywała się z dotacji państwowych i wdrażała programy oszczędnościowe. W tamtych latach przebudowano lokalne kotłownie w Pieszycach z węglowych na gazowo- olejowe. Nastąpił także szeroki rozwój działalności kulturalnej i oświatowej. Zmodernizowano klub na os. Włókniarzy. Powstał nowy klub na os. XXV-lecia PRL. Spółdzielnia, jako pierwsza w Polsce wykonała sieć telewizji kablowej z podłączeniem do każdego mieszkania, w ramach której nadawany był własny program lokalny.

Lata po 2000 roku charakteryzują się kompleksowym ocieplaniem budynków
i zakupem ciepłowni osiedlowej oraz jej gruntowną modernizacją. Rozpoczęto
też kompleksowe zagospodarowywanie terenów przydomowych (place zabaw, tereny zielone). Wdrożony został zintegrowanego systemu zarządzania Spółdzielnią, zamontowany system monitoringu na osiedlach.

 

Jubileusz 55. lecia Bielawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej uroczyście świętowano 21 września w bielawskim Teatrze Robotniczym. Z tej okazji odbyła się premiera przygotowanego specjalnie na tą okazję nowego programu muzycznego przez Zespół Pieśni i Tańca „Poloneziaki” – „W 80 minut dookoła świata”

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o