Strona główna Bielawa Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bielawie ma już 55 lat

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bielawie ma już 55 lat

0
PODZIEL SIĘ

55 lat temu w 1962 roku powstała bielawska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Z tej okazji 21 września w Teatrze Robotniczym odbyły się uroczystości jubileuszowe, w których uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych spółdzielń, pracownicy bielawskiej spółdzielni i mieszkańcy.

– W okresie przedwojennym i powojennym w Bielawie mieszkało 18.000 osób. Jednak wraz z rozwojem przemysłu bawełnianego liczba mieszkańców szybko wzrosła do 30.000. Pojawił się problem mieszkaniowy. Dlatego przedstawiciele związków zawodowych w Bielbawie zaproponowali utworzenie spółdzielni – mówi obecny prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielawie Tadeusz Derenowski. – Była to bardzo ważna dla miasta decyzja. W ciągu minionych lat zbudowano 4.500 mieszkań, czyli ok. 15.000 osób mogło zamieszkać w bardzo dobrych warunkach.

W pierwszych latach najważniejsze było zapewnienie mieszkań bielawianom. W późniejszych, szczególnie po zmianie ustrojowej władze spółdzielni postawiły na jej rozwój. Na początku lat 90. XX wieku wprowadzono podzielniki ciepła i wodomierze. Ogromnym przedsięwzięciem było ocieplenie budynków, a następnie zakup ciepłowni osiedlowej od Zakładu Bester. Obecnie trwa instalacja ciepłej wody użytkowej, wymiana ganków i wind w wieżowcach.

Niezwykle ważnym elementem odróżniającym spółdzielnię od wielu innych w kraju jest kompleksowa modernizacja zieleni. Zarząd spółdzielni odpowiadając na prośby mieszkańców już od kilku lat wprowadza zmiany na skwerach wokół domów. Dzięki temu bielawianie z przyjemnością zasiadają na ławkach i spędzają czas obserwując zmieniającą się okolicę.

Bielawska spółdzielnia jest jedną z nielicznych w kraju, która realizuje swoje zadania zgodnie z istniejąca ustawą. Oprócz budownictwa mieszkaniowego prowadzi szeroko zakrojoną działalność społeczno-wychowawczą – podkreślał w trakcie uroczystości jubileuszowych dr Jerzy Jankowski, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej.

Od początków swojej działalności spółdzielnia prowadziła wiele kół zainteresowań. Obecnie zdecydowaną chlubą Spółdzielczego Centrum Kultury jest Zespół Pieśni i Tańca Poloneziaki, który zdobył już wiele nagród i występował w całej Europie. Młodzież w swoich zasobach ma bardzo szeroki repertuar, począwszy od utworów i tańców ludowych, poprzez współczesną muzykę popularną, aż do dużych przedstawień tematycznych. W czwartek, podczas gali jubileuszowej zebrani obejrzeli kolejne, premierowe przedstawienie pt. „W 80 minut dookoła świata”. To co zobaczyli wywołało burzę braw. Młodzież zaprezentowała swój profesjonalizm w grze aktorskie i tańcu, a przede wszystkim ogromną żywiołowość. To co na pewno zachwyciło zebranych to wspaniałe stroje z różnych stron świata, pełne kolorów i szczegółów, szyte na miarę dla każdego występującego oraz choreografia, która chwilami wywoływała uśmiechy na twarzach, a chwilami głośne westchnienia.

Jubileusz, to dobry czas dla wspomnień, ale także doskonały moment do spojrzenia w przyszłość. – To, że spółdzielnia się tak dobrze rozwinęła, to zasługa wielu organów samorządu spółdzielczego. Najpierw przedstawicieli członków, a później samych członków spółdzielni, którzy podejmowali odważne i przemyślane decyzje odnośnie modernizacji i inwestycji – mówi prezes Tadeusz Derenowski. – Przed nami jeszcze wiele wyzwań. Będziemy chcieli zakończyć inwestycję związaną z instalacją ciepłej wody użytkowej, wymienić instalację elektryczną i rozpocząć budowę nowych domów, bo chętnych na nowe mieszkania nie brakuje – dodaje.

Źródło: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bielawie

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar