Strona główna Bielawa Panie Adamie, co słychać w Polityce?

Panie Adamie, co słychać w Polityce?

0
PODZIEL SIĘ

Na Sesji Rada Miejska Bielawy przyjęła wniosek i zobowiązała burmistrza Piotra Łyżwę do jego realizacji. Czy burmistrz ma prawo lekceważyć postanowienia rady miejskiej ?Czy może nie zrealizować przyjętego przez władzę uchwałodawczą wniosku? Czy mieszkańcy Bielawy doczekają się efektów działań policji i prokuratury w sprawie nieprawidłowości przy czterech miejskich inwestycjach? Dlaczego przestał istnieć klub radnych,, Porozumienie dla Bielawy – Piotra Łyżwy ”?

Jestem radnym od ponad16 lat i nie pamiętam takiej sytuacji, aby poprzedni burmistrz miasta – Ryszard Dźwiniel odważył się i nie zrealizował zobowiązującego go do realizacji wniosku przyjętego przez Radę Miasta Bielawy. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, aby poprzedni burmistrz miasta mógł nawet pomyśleć sobie o tym, aby nie liczyć się z wolą i decyzją władzy uchwałodawczej. Burmistrz jest przecież władzą wykonawczą – organem wykonawczym miasta. Zdarzyło się pierwszy raz w historii nowego bielawskiego odrodzonego samorządu, tj. od 1990 roku, aby burmistrz nie realizował wniosku przyjętego przez Radę Miasta. O czym to świadczy ?

Na 48. Sesji Rady Miejskiej Bielawy 31.01.2018 roku – 11głosami,, za” radnych: Rafał Kuśmierek, Krzysztof Możejko, Tomasz Tkacz, Adam Pajda, Tomasz Jazowski, Tomasz Wojciechowski, Leszek Stróżyk, Kazimierz Rachowiecki, Kamil Wojciechowski, Jarosław Florczak, Włodzimierz Paluch, przy 9 głosach ,, przeciw ’’ radnych: Krzysztof Molasy, Grzegorz Raganowicz, Stanisław Janczak, Andrzej Owczarek, Marek Pyziak, Norbert Warchoł, Józef Gajda, Zbigniew Dragan, Władysław Kroczak, przy obecności 20 radnych- nieobecna na Sesji była radna Marta Masyk Na 48. Sesji Rada Miejska Bielawy przyjęła do realizacji przez burmistrza Bielawy wniosek o następującej treści :

,, My niżej podpisani Radni Rady Miejskiej Bielawy (występujący jako grupa radnych) wnioskujemy do Burmistrza Miasta o wystąpienie do Wojewody Dolnośląskiego o powołanie przez Wojewodę Dolnośląskiego i wskazanie przez niego- biegłego z listy w zakresie konstrukcji mostowych i wodnych do przeprowadzenia kalkulacji zrealizowanych prac całości inwestycji pn.: ,, Modernizacja pomostu prowadzącego na wyspę na OW Sudety Molo”. Po przegłosowaniu w/w wniosku burmistrz Piotr Łyżwa na sesji poinformował, że przegłosowanego wniosku nie zrealizuje. 15 lutego 2018 roku skierował pismo do grupy radnych, którzy byli autorami złożonego wniosku o następującej treści :

,, W związku z treścią wniosku złożonego w dniu 31.01.2018r. przez Radnych Rady Miejskiej Bielawy ( występujących jako grupa radnych ),, o wystąpienie do Wojewody Dolnośląskiego o powołanie przez Wojewodę Dolnośląskiego i wskazanie przez niego – biegłego z listy w zakresie konstrukcji mostowych i wodnych do przeprowadzenia kalkulacji zrealizowanych prac całości inwestycji pn. ,, Modernizacja pomostu prowadzącego na wyspę na OW SUDETY MOLO ”, informuję Państwa, po konsultacji prawnej, wniosek ten nie jest możliwy do wykonania. Żaden wojewoda nie prowadzi list biegłych dla potrzeb innych niż wewnętrzne potrzeby urzędu wojewódzkiego i innych jednostek organizacyjnych województwa. Poza tym wojewoda nie ma kompetencji do powołania biegłych dla potrzeb wskazanym we wniosku ( zasady nadzoru nad działalnością gminną określają przepisy ustawy o samorządzie gminnym ). Listy biegłych – z zakresu różnych specjalności – prowadzą sądy okręgowe. Jednak biegli z tych list ustanawiani są wyłącznie dla potrzeb wydania opinii do toczących się spraw sądowych. Sąd nie wskaże biegłego do sporządzenia ekspertyzy o jakiej mowa we wniosku Rady. Informuję, że listę rzeczoznawców z zakresu budownictwa ( różnych specjalizacji budowlanych) prowadzi np. Dolnośląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa z siedzibą we Wrocławiu. W związku z powyższym proponuję powołanie biegłego z listy rzeczoznawców Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w celu sprawdzenia prawidłowości kalkulacji kosztów przedmiotowej modernizacji.’’

Zacytowałem treść udzielonej odpowiedzi burmistrza na wniosek grupy radnych.

Ponadto na 48. Sesji Rady Miejskiej Bielawy 31 stycznia 2018 roku, burmistrz oświadczył, że: ,, Jeżeli są wątpliwości lub zastrzeżenia co do tej inwestycji, to można je zgłosić do organów ścigania. ” Burmistrz miasta w momencie wypowiadania tych słów nie wiedział,że, będą to jego prorocze słowa, gdyż 22 lutego 2018 roku w Urzędzie Miasta Bielawa została złożona wizyta policjantów z wydziału do walki z korupcją. Zgodnie z sugestią burmistrza, zgłoszono do organów ścigania wątpliwości i zastrzeżenia co do wysokiego kosztu remontu mola w stosunku do wykonanych prac. Organy ścigania na wniosek radnych przystąpiły do śledztwa, realizując swoje zadania w tym zakresie. Zdaniem mieszkańców miasta należy wyjaśnić bulwersujące okoliczności związane z przeprowadzonymi przetargami. Lokalne media szczegółowo informowały o przeprowadzonej w Urzędzie Miejskim Bielawy kontroli, o zabezpieczeniu dokumentacji, dowodów w sprawie przez śledczych z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu z Wydziału ds. walki z Przestępczością Gospodarczą. Wizytacja ta przeprowadzona została również w kilku innych instytucjach, prywatnych firmach.

Z oficjalnego oświadczenia Urzędu Miasta w Bielawie można wyczytać, że była to zwyczajna kontrola, taka, jak wiele innych realizowanych przez instytucje do tego powołane. Urząd Miasta dla przykładu podaje, że w minionym roku bielawski magistrat kontrolowany był, między innymi przez: Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Regionalną Izbę Obrachunkową, Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Urząd Marszałkowski. Okazuje się jednak, że przeprowadzona inspekcja to celowe działanie na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, która powadzi śledztwo w sprawie dotyczącej nieprawidłowości przy realizacji aż czterech inwestycji na terenie Bielawy.

Zacytuję więc stanowisko Urzędu Miasta Bielawy w tej sprawie,które brzmi następująco: ,,W związku z pojawiającymi się informacjami, na temat, tzw. „wkroczenia Policji” do Urzędu Miasta w Bielawie wyjaśniamy: 22 lutego na wniosek Policji, Urząd Miejski w Bielawie przekazał funkcjonariuszom dokumenty i zapisy elektroniczne dotyczące inwestycji realizowanych przez miasto. 
Wizyta policjantów w urzędzie trwała kilka godzin i po otrzymaniu wspomnianych dokumentów, została zakończona. Należy podkreślić, że gmina Bielawa, jak każda inna gmina, jest kontrolowana corocznie od kilku do kilkunastu razy, przez powołane do tego ustawowo organy kontroli. Kontrole są naturalną rzeczą i służą transparentności działań organów publicznych. 
Dla przykładu, w minionym roku bielawski magistrat był kontrolowany między innymi przez: Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Regionalną Izbę Obrachunkową, Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Urząd Marszałkowski”.

Warto podkreślić, że przedstawiciel prokuratury w trakcie udzielonego wywiadu w mediach lokalnych potwierdził, że prokuratura w Świdnicy prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości w gospodarowaniu mieniem komunalnym w gminie Bielawa. Przesłuchiwanie świadków odbywa się już od ubiegłego roku, a więc od momentu wszczęcia śledztwa. Ma to związek z organizowanymi przetargami przez władze miasta . Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zabezpieczyli dokumenty przetargowe. Prowadzone jest postępowanie w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie, więc jak można wnioskować ,sprawa jest rozwojowa. Mieszkańców Bielawy interesuje, czy doczekają się efektów działań policji, prokuratury w sprawie nieprawidłowości przy czterech miejskich inwestycjach.

6 marca 2018 roku Zbigniew Dragan złożył rezygnację z pełnionej funkcji Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bielawie, a na drugi dzień 7 marca wycofał pismo, które skierował do biura Rady Miejskiej w tej sprawie. Skąd taka decyzja? Skąd taka zwana decyzja szybkiego ,, wycofania się”? Jaki był prawdziwy powód nagłej zmiany. Czyżby obawiał się, że zostanie odwołany z pełnionej funkcji i wolał sam złożyć rezygnację? Czy może miało to związek z zabezpieczeniem przez policję z Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu dokumentacji związanej z czterema przetargami z lat 2016 – 2017 w bielawskim Urzędzie Miejskim, dotyczącymi prac remontowych mola na Jeziorze Bielawskim, jak również świadczenia usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego w komunikacji miejskiej organizowanej przez Gminę Bielawa w latach 2017 – 2027, oraz prowadzonym śledztwem w sprawie nieprawidłowości w gospodarowaniu środkami z przetargów prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy?

Jaki wpływ na podjętą decyzję o rezygnacji z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej Bielawy przez Zbigniewa Dragana miało utworzenie nowego klubu radnych,, Platformy Obywatelskiej i Ponadpartyjnego Forum Samorządowego”, w składzie którego jest Zbigniew Dragan ?

Na 50. Sesji Rady Miejskiej 28 lutego 2018 roku w punkcie: ,, Informacje bieżące ” poinformowano o utworzeniu klubu radnych,, Platformy Obywatelskiej i Ponadpartyjnego Forum Samorządowego ” w składzie : Zbigniew Dragan, Władysław Kroczak, Krzysztof Molasy, Grzegorz Raganowicz. Ponadto na sesji odczytano również rezygnację radnych : Rafała Kuśmierka i Tomasza Tkacza z członkostwa w klubie ,,Porozumienie dla Bielawy – Piotra Łyżwy”. W wyniku rezygnacji radnych z członkostwa w klubie ,, Porozumienie dla Bielawy – Piotra Łyżwy”, – utworzony klub radnych 5 grudnia 2014 roku przestał istnieć.

W związku z wieloma zawirowaniami związanymi z przynależnością poszczególnych radnych do różnych klubów radnych, przypomnę Czytelnikom, kto z radnych na dziś należy do jakiego klubu radnych, gdyż informacja ta może być przydatna w czasie wyborów samorządowych, aby sami wyborcy ocenili, którzy obecni radni należą do grupy radnych nazywanych przez mieszkańców Bielawy ,, niesprzedajnymi .”

Na dziś, po dokonywanych zmianach osobowych w klubach radnych w trakcie trwania kadencji, składy osobowe i nazwy Klubów przedstawiają się następująco : ,, Klub Radnych Niezależnych ” liczy 6 radnych : Marta Masyk, Andrzej Owczarek, Norbert Warchoł, Józef Gajda, Marek Pyziak, Stanisław Jańczak. Klub Radnych ,, Prawo i Sprawiedliwość ” liczy 4 radnych : Włodzimierz Paluch, Krzysztof Możejko, Kazimierz Rachowiecki, Kamil Wojciechowski. Klub Radnych ,, Ponad Podziałami ” liczy 4 radnych : Tomasz Wojciechowski, Adam Pajda, Leszek Stróżyk, Tomasz Jazowski. Klub Radnych ,,Platformy Obywatelskiej i Ponadpartyjne Forum Samorządowe” liczy 4 radnych : Zbigniew Dragan, Władysław Kroczak, Krzysztof Molasy, Grzegorz Raganowicz. Radni : Rafał Kuśmierek, Tomasz Tkacz oraz Jarosław Florczak na dziś nie należą do żadnego klubu radnych.

Zamiast przedstawić własny komentarz do zaistniałych i opisanych zdarzeń powołam się na ocenę mojej koleżanki Danusi z Warszawy, do której dotarła informacja, że przewodniczący Rady Miejskiej w Bielawie potrafił w ciągu niecałych 24 godzin zmienić swoją, tak ważną podjętą decyzję. Zastanawiała się, co przewodniczący rady chciał takim postępowaniem udowodnić i co chciał pokazać jako osoba odpowiedzialna za funkcjonowanie Rady Miejskiej w Bielawie, czemu taka postawa miała służyć, co miała ona na celu i co miała znaczyć ? Gdy moja koleżanka przeczytała o zawirowaniach związanych ze składem osobowym w klubach radnych w Bielawie, nie mogła nadziwić się taką postawą bielawskich radnych. Stwierdziła, że : ,, jest to sytuacja rodem z domu wariatów, bo normalni ludzie przecież tak się nie zachowują ,a ludzie pełniący zaszczytne funkcje w mieście, powinni sami wiedzieć, czego chcą i czego pragną. A Pan Bóg jeżeli chce kogoś ukarać, to wystarczy, że odbierze mu rozum. A radny, każdego szczebla w kraju powinien przecież cechować się : kamiennym spokojem, angielską cierpliwością, żelazną konsekwencją.”

Ze względu na szacunek do ludzi nie będę komentował, oceniał zacytowanych słów mojej koleżanki, bo byłoby to z mojej strony niestosowne, odebrane jako moja stronnicza ocena postaw i zachowań radnych. Dlatego osąd zaistniałych sytuacji pozostawiam Czytelnikom. Liczę na to, że prędzej czy później sprawy się wyjaśnią, a przysłowiowe ,, szydło ”wyjdzie z worka. Sporo mi się wydaje, a rzadko się mylę. Pożyjemy, zobaczymy, jaki będzie dalszy przebieg zdarzeń. Gdy tylko pojawią się nowe okoliczności lub rozstrzygnięcia w opisywanych sprawach, poinformuję o tym Czytelników.

Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych Wszystkim Czytelnikom życzę dużo radości i miłości w rodzinnym gronie, bogatego w pyszności stołu, obfitego śmigusa – dyngusa.

Adam Pajda

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o