Strona główna Bielawa Doradca zawodowy uczy kreatywnego myślenia w Zespole Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w...

Doradca zawodowy uczy kreatywnego myślenia w Zespole Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie

0
PODZIEL SIĘ

Bogaty jest człowiek, dla którego świat

Jest nieustannym odkrywaniem”

Georges Duhamel

W ramach projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich „Rzemieślnicy na start”, którego celem jest zwiększenie szans na zatrudnienie uczniów Zespołu Szkół Cechu Rzemiosł Różnych poprzez lepsze dostosowanie systemu kształcenia zawodowego do potrzeb regionalnego rynku pracy realizowanego przez Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie dnia 9 kwietnia 2018r. odbyły się zajęcia „Wyspa dla siedmiu ludzi”– przeprowadzone wśród uczniów drugiego rocznika przez doradcę zawodowego Młodzieżowego Centrum Kariery w Dzierżoniowie Panią Joannę Kosowską, Zadanie polegało na tym, że z 10 osób ocalałych z kataklizmu należało wybrać 7, które na nowej ziemi odtworzą życie i ludzkość. Kontrowersyjne postacie były wybierane burzliwie, grupy toczyły zaciętą walkę eliminując z lotu życia wg nich osoby najmniej przydatne do odtworzenia gatunku. Przede wszystkim musiały przekonać pozostałych współuczestników grupy, dlaczego nie widzą ich w nowym składzie. Dyplomacja wypowiedzi też jest sztuką i właśnie ją opanowywali.

Celem zajęć było zachęcenie młodzieży do pracy w grupie, śmiałego wyrażania swojej opinii, nauki argumentowania i podejmowania grupowych decyzji, szukania rozwiązań problemu oraz dokonywania wyborów. Zajęcia dały możliwość kreatywnego rozwoju myślenia twórczego, wykazania się inwencją własną oraz zespołową, przełamanie oporu przed prezentowaniem swojej opinii wśród kolegów oraz kultury wypowiedzi.

Praca w zespole jest na tyle dla jednostki trudna, że musi przekonać swoich rówieśników o słuszności swoich poglądów, nie jest to takie proste szczególnie, gdy autorytetów jest wiele. Nasi uczestnicy potrafią pracować razem, dążyć do wyznaczonych celów i je osiągać. Dróg jest wiele, ale przewodnik jeden. Tak i te ćwiczenia wyłoniły liderów, ale wskazały jednostki mniej zaangażowane, odstające od grupy, o czym wspomniała Pani Joanna Kosowska i był to czytelny znak dla wszystkich, że nasza grupa jeszcze nie jest do końca zgraną całością. W trakcie zajęć okazało się, że uczestnicy mają ze sobą kontakt, mają wspólną grupę na portalu społecznościowym i tam wymieniają się informacjami, w ten sposób się integrują, nawiązują relacje. Co prawda Internet i facebook jest dopełnieniem, być może czymś co scala tą grupę w jedną klasową całość, która trzy lata swojej młodości spędzi w tej szkole.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o