Strona główna Bielawa Panie Adamie, co słychać w Polityce?

Panie Adamie, co słychać w Polityce?

0
PODZIEL SIĘ

1 Maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Sojusz Lewicy Demokratycznej zaprasza Wszystkich na Majówkę z SLD 2018 !

1 Maja przypada Święto Pracy, obchodzone w wielu krajach świata, upamiętniające strajk robotników w Chicago z 1886 roku – protest brutalnie stłumiony przez policję. Po raz pierwszy święto 1 Maja obchodzono w 1890 roku, między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Francji. Organizowane w tym dniu demonstracje przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych. Początkowo nielegalne , zostały później w wielu krajach oficjalnie uznane.

1 Maja wszedł do tradycji ruchu socjalistycznego, a w Polsce od 1950 roku stał się świętem państwowym. I tak jest do dziś. 1 Maja obchodzony jako Święto Pracy jest także katolickim świętem Józefa Robotnika ( Rzemieślnika ) – patrona ludzi pracujących. Tego dnia podkreśla się szczególną rolę pracy w życiu i rozwoju każdego człowieka.

Święty Józef był mężem Maryi. Jego święto obchodzimy dwa razy w roku : 19 marca – jako oblubieńca Matki Bożej, i 1 maja jako wzór i patrona ludzi pracujących. 1maja Kościół w sposób szczególny pragnie zwrócić uwagę na pracę ludzką, zarówno w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak i społecznych, ogólno -ludzkich i narodowych. Od 2004 roku jest to również dzień , który upamiętnia wstąpienie Polski do Unii Europejskiej.

Dzisiaj Święto Pracy w Polsce jest obchodzone w różny sposób. Są miasta, w których organizowane są pochody pod hasłem, np.: ,, Przywróćmy godną pracę”. Uczestnicy pochodów i wieców przypominają , że należy walczyć o prawa pracownicze, jak również o wolność i prawa obywatelskie, o godność ludzką. 1 maja to czas, który powinien zostać wykorzystany do refleksji m.in. nad tym, co zostało z tych lat, gdy obowiązywała polityka pełnego zatrudnienia, gdy była stabilność pracy.

Dzisiaj Polska jest liderem w Unii Europejskiej w liczbie umów śmieciowych. Umów bez żadnej gwarancji, umów bez prawa do wypoczynku ( do ani jednego dnia płatnego urlopu w ciągu roku ), umów bez żadnych zabezpieczeń socjalnych, ( nawet bez prawa do choćby części wynagrodzenia na wypadek choroby). W Polsce ponad 2 miliony osób zatrudnionych na umowach pracuje więcej niż 8 godzin. Jest to powodowane, między innymi brakiem związków zawodowych w wielu zakładach prywatnych. Zakłady prywatne nie akceptują związków zawodowych, dlatego lewica wspiera ich podstawową działalność. Jeżeli mówi się o ośmiogodzinnym dniu pracy, to nie można zapomnieć o godnym wynagrodzeniu za wykonaną pracę. O to samo upominali się robotnicy sto lat temu, gdy walczyli o godne i lepsze warunki w pracy i wynagrodzenia za pracę. Nie zaprzepaśćmy ich postępowej myśli, trudu walki. Polska lewica wprowadziła naszą ojczyznę do Unii Europejskiej, mamy prawo domagać się poszanowania praw pracowniczych zgodnie z europejskimi zasadami, mamy prawo do europejskich płac. Do równej płacy i równych szans awansu dla kobiet.

Dziś walka o wolność ma twarz kobiety, i tę walkę należy wspierać. Równa praca, równa płaca! Wypracowane dobro powinno być dzielone sprawiedliwie, więc należałoby dokonać zmian w podatkach. Polakom należy zaproponować ograniczenie sfer biedy, której nie da się pokonać bez zmian w podatkach. Co stoi na przeszkodzie, aby najbogatsi np. osiągający przychód większy niż 200 000 złotych zapłacili 40 % podatek PIT ?

A co stoi na przeszkodzie, aby kwota wolna od podatku wynosiła 24 000 złotych i każdy Polak, który zarabia najmniej nie płacił od tego podatku? Może należałoby wreszcie obniżyć podatek VAT z 23 do 21 procent ! Niepokojący i wręcz żenujący jest stosunek do sytuacji potrzeb ludzi starszych, którym podwyższa się świadczenia emerytalne i rentowe o przysłowiowe ,, złotówki ”. Nadal też wymaga się od nich, by opłacali podatek! Lista należnych człowiekowi praw jest długa i można by je długo jeszcze przytaczać. Bo to jest taki dzień w roku, gdy bardzo chcemy, aby : ośmiogodzinny pobyt dziecka w przedszkolu i żłobku był darmowy, aby starsze pokolenie zostało objęte uczciwą opieką geriatryczną, aby zasiłek pielęgnacyjny był podwyższony, a program 500+ poprawiany, uzupełniany był gwarancją, że będzie istniał bez względu na to, kto w kraju będzie rządził w przyszłości, a opieka dentystyczna i opieka lekarska była w każdej szkole, żeby miasta przeznaczały więcej pieniędzy na rozwój budownictwa komunalnego i na remonty mieszkań komunalnych.

Nie wolno zapominać również o tym, że w Polsce prawie dwa miliony ludzi jest bez pracy, że wielu Polaków zmuszonych jest opuścić kraj, rodzinę w celu poszukiwania pracy. Człowiek nie może, nie powinien pozostawać bez pracy. W swojej ojczyźnie ma prawo do godnego dostępu do pracy. Sojusz Lewicy Demokratycznej zwiera również swoje szeregi, bo jako jedyna partia broni ludzi, których państwo oszukuje, okrada, z którymi zawiera umowę, by jej potem nie dotrzymywać . Dotyczy to, między innymi byłych funkcjonariuszy, pracowników służb mundurowych jak i garniturowych. Dziś lewica jest potrzebna tak samo, jak była potrzebna 100 i więcej lat temu. Czas, kiedy lewicy można było mniej , skończył się. Święto Pracy to dzień przeznaczony również na wypoczynek. Kalendarz temu sprzyja, bo początek maja zawsze jest dla pracujących ,,długim weekendem ”.

Rada Powiatowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Dzierżoniowie i Rada Miejska SLD w Bielawie organizuje po raz 18. ,, Majówkę z SLD, czyli piknik rekreacyjno – sportowy dla Wszystkich ”.n Tradycyjnie głównym miejscem pikniku jest teren wokół Jeziora Bielawskiego przy ulicy Wysokiej 1 w Bielawie. Majówka z SLD na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych w Bielawie i nigdy główny organizator Majówki, tj. Sojusz Lewicy Demokratycznej nie wykorzystywał pikniku do celów politycznych. Jakie atrakcje zostały przygotowane na Majówkę w tym roku ?

Organizatorzy zawsze starają się tak ułożyć program aby zadowolić wszystkich od 2 lat do 102 lat, aby każdy, kto w tym dniu od godziny 12.00 do godziny 20.00 odwiedzi teren festynu wokół Jeziora Bielawskiego, znalazł dla siebie w programie interesujące go pozycje . Dla każdego przygotowano coś miłego. Zawody, pokazy, turnieje sportowe ,które zawsze na Majówce cieszyły się dużą popularnością , będą kontynuowane i nie tylko ze względu na okazałe puchary za zajęcie I ,II , III miejsca, ale dlatego ,że brały udział w nich również drużyny spoza powiatu dzierżoniowskiego . W programie tradycyjnie nie zabraknie zawodów sportowych, odbędą się : otwarte zawody spławikowe w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej, turniej koszykówki ulicznej, a w ramach promocji siatkówki odbędzie się turniej plażowej piłki siatkowej. W sali sportowej przy ul. Piastowskiej 2b w Bielawie będzie można sprawdzić swoje celne oko, gdyż odbędą się otwarte zawody strzeleckie z broni pneumatycznej + pistoletu.

Promując wśród dzieci i młodzieży futbol amerykański, przewidziano pokaz futbolu amerykańskiego przez drużynę Bielawa ,, Snakes ”. Można będzie zobaczyć samochody, które biorą udział w rajdach charytatywnych ,, Złombol ” na trasie Katowice – Włochy, Hiszpania, Grecja, oraz zabytkowe motocykle. Będzie można skorzystać z bezpłatnych rejsów żaglówką po Jeziorze Bielawskim, dzięki uprzejmości Bielawskiego Klubu Żeglarskiego ,, Wielka Sowa”. Straż Miejska Bielawy zaprasza na przejażdżki łodzią patrolową po Jeziorze Bielawskim . Organizatorzy mają nadzieję, że będą to dla uczestników przejażdżek niezapomniane chwile.

Nie zabraknie pokazów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem widzów : wozu strażackiego i sprzętu ochotniczej straży pożarnej, sprzętu do udzielania pomocy przedmedycznej z praktyczną prezentacją zastosowania go przez ratowników medycznych Sani- Trans- Med. Straż miejska Bielawy na stoisku edukacyjno – profilaktycznym promować będzie bezpieczne zachowania nad wodą i nie tylko. Na gry planszowe zaprasza ,, Bielawskie Bractwo Kości ”, które skupia się na promowaniu spędzenia czasu przy grach planszowych zamiast przed komputerem. Bractwo dysponuje pokaźną kolekcją gier, dla osób w każdym wieku. Do wspólnej zabawy zaproszony jest każdy, kto ma ochotę spędzić swój wolny czas inaczej – z daleka od monitora, wśród ludzi o podobnych zainteresowaniach. Zajęcia kreatywnej nauki matematyki, czyli warsztaty matematyczne Logarytmik ”dla najmłodszych dzieci poprowadzi Marzena Kubera, która twierdzi, że : ,, warsztaty mają na celu rozwijanie zdolności matematycznych już u najmłodszych dzieci, które poprzez zabawę nabywają nowe umiejętności, uczą się samodzielnego myślenia a łącząc poszczególne elementy zdobytej wiedzy, szukają nietypowych i efektywnych rozwiązań zadań i problemów.”

Na Majówkowy Kiermasz Książki zapraszają Miejska Biblioteka Publiczna w Bielawie oraz Towarzystwo Przyjaciół Bielawy. Kiermasz Form Balonowych przygotuje pracownia kostiumów i dekoracji z Bielawy przy ul. Wiejskiej 2. Kreatywna pracownia ceramiki ,, Agama ” – Magdaleny Hryniewicz i pracownia plastyczna Iwony Weigelt zapraszają dzieci na zajęcia z lepienia gliny i papierowej wikliny , na profesjonalne rysowanie i malowanie. Miłą pamiątkę z Majówki zapewni nowość na rynku – fotobudka z Foto – Techni – Color. Wzbogacając co roku program o nowe pozycje, postanowiliśmy zaprosić do współpracy fundację ,, Uratuj Zabytek ”, która zajmuje się przywracaniem społeczeństwu dziedzictwa narodowego w postaci : posiadłości ,budowli, budynków, dróg, szlaków i tras kolejowych, narzędzi, obrazów, mebli, instrumentów, strojów ludowych, pojazdów, rzeźb, literatury, poezji, spisanych podań i legend, parków, obiektów kultu religijnego, kościołów, cmentarzy, pomników przyrody, obiektów militarnych łącznie z wyposażeniem i pojazdami, obiektów infrastruktury powietrznej, lądowej, podziemnej, wodnej oraz podwodnej, kopalni naszego kraju od samego początku do czasów współczesnych oraz obiektów kultury materialnej i niematerialnej niezwiązanej z historią naszego kraju, które przedstawiają wartość historyczną , a w przyszłości mogą mieć znaczenie historyczne lub kulturowe. Chcemy, aby fundacja uczestnicząc w festynie , zaznaczyła swoją obecność , bo zabytki to nasze dziedzictwo, a ich stan mówi o szacunku do historii. Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci, między innymi : zjeżdżalnię w dmuchanych zamkach, przejażdżkę konikami mechanicznymi, malowanie twarzy dzieciom. Organizatorzy chcą, aby dużą radość dzieciom, rodzicom i dziadkom sprawiały występy dzieci na scenie w ramach koncertu ,, Od przedszkola do Opola ”. Na scenie zaprezentują się wokaliści oraz zespoły Studia Piosenki i Tańca ,,Fart” , pod kierownictwem Anny Lutz .

Na estradzie koło fontanny wystąpią zespoły muzyczne. Program prezentacji artystycznych został tak przygotowany, by każdy znalazł coś miłego dla siebie. Na estradzie wystąpią zespoły: Seniorzy z Dziennego Domu Pomocy Społecznej ,, Nestor ”w Bielawie oraz chór ,, Sonata ” pod kierownictwem Barbary Pachury, zespół ludowy ,,Macieje ”z Ostroszowic, ,,Bielawskie Dziołchy”, duet wokalny ,,Maryla i Wacław”, wokalistki Agnieszka Letniowska i Ewelina Woźniak. Gwiazdą wieczoru będzie zespół disco polo ,,Laser ”, który będzie zachęcał publiczność do tańca. Będzie pokaz tańca BWA Breakers – Grzegorza Gniweckiego . ,,Zumba ”- szkoła tańca Haliny Kuneckiej zaprasza publiczność do udziału w pokazie tańca. W imieniu organizatorów mam zaszczyt i wielką przyjemność zaprosić wszystkich chętnych na ,, Majówkę 2018 z SLD ”, która odbędzie się 1 maja w Bielawie na terenie wokół Jeziora Bielawskiego . Szczegółowy program znajduje się na wydrukowanych plakatach, zamieściły go lokalne media i portale internetowe. Za objęcie patronatem medialnym Wszystkim Mediom Lokalnym serdecznie dziękuję . Bardzo serdecznie dziękuję Burmistrzowi Piotrowi Łyżwie za wyrażenie zgody na zorganizowanie Majówki i udostępnienie terenu wokół Jeziora Bielawskiego. Dziękuję Urzędowi Miasta Bielawa, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury i Sztuki, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji za dotychczasową współpracę i pomoc, a Policji i Straży Miejskiej za zabezpieczenie pikniku. Bardzo serdecznie dziękuję Wszystkim Darczyńcom za finansowe wsparcie. Planując organizację Majówki zabezpieczyliśmy własne środki pieniężne zebrane od członków , sympatyków i zwolenników SLD, ponieważ nie mamy żadnych środków pieniężnych z zewnątrz. Dziękuję wszystkim Osobom, Współorganizatorom zaangażowanym w organizację Majówki.

Warto wziąć udział w pikniku, a jak szczęście dopisze w losowaniu, to można również wylosować pamiątkowe nagrody rzeczowe. Organizatorzy na miarę swoich możliwości zapewnili moc atrakcji, aby każdy chętny aktywnie wypoczywał, radośnie świętował 1 Maja. Na pikniku najważniejsza dla organizatorów jest przyjazna rodzinna atmosfera, uśmiech na twarzach uczestników. Sojusz Lewicy Demokratycznej od lat 18 organizuje piknik dla wszystkich mieszkańców powiatu dzierżoniowskiego i dla wszystkich gości , którzy w tym dniu odwiedzają malowniczo położony teren w pobliżu Jeziora Bielawskiego. Majówka z SLD na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych w Bielawie, co nas – organizatorów bardzo cieszy.

Niech się święci 1 Maja !

Adam Pajda

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o