Strona główna 112 Wzmożone działania Policji na przejazdach kolejowych

Wzmożone działania Policji na przejazdach kolejowych

1
PODZIEL SIĘ

Policjanci ruchu drogowego prowadzić będą w każdy piątek, do końca wakacji działania ukierunkowane na podniesienie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, a w szczególności na niestrzeżonych przejazdach. Działania te mają na celu podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego na temat zagrożeń związanych z nieprawidłowymi zachowaniami kierujących i pieszych przy przejeździe czy przechodzeniu przez torowiska oraz przypomnienie przepisów z tym związanych.

Pomimo, że wypadki na przejazdach kolejowych w ogólnej statystyce wypadków drogowych nie stanowią dominującej pozycji, to jednak z uwagi na okoliczności, w jakich do nich dochodzi, a przede wszystkim z uwagi na to, że charakteryzują się tragicznymi skutkami, bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych pozostaje pod nadzorem Policji oraz innych właściwych służb.

Zaplanowane działania mają na celu podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego na temat zagrożeń związanych z nieprawidłowymi zachowaniami kierujących i pieszych podczas przekraczania przejazdów kolejowych oraz przypomnienie przepisów dotyczących zasad poruszania się w takich miejscach.

Należy pamiętać, że na drodze dojazdowej do każdego z tych miejsc,  ustawione są znaki drogowe, które zawczasu ostrzegają uczestników ruchu o przejeździe kolejowo-drogowym. Na samym przejeździe również znajdują się odpowiednie znaki ostrzegawcze lub znaki zakazu np. znak „stop”. Prowadząc działania Policja będzie uczulała uczestników ruchu, że stosowanie się do tych zasad, to czasami kwestia życia lub śmierci.

DLATEGO WARTO PAMIĘTAĆ, ŻE:

Kierujący pojazdem jest obowiązany:

  • zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
  • przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
  • prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
  • w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Policja przypomina o konieczności zachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych.

Źródło BRD/KGP

kom. Marcin Ząbek
Oficer Prasowy
KPP w Dzierżoniowie

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
prawdziwy polak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
prawdziwy polak
Gość
prawdziwy polak

kiedyś byłem biedny wiec miałem tylko Golfa, teraz dorobiłem sie, zapożyczyłem i mam Ałdi, jeszcze troche pohandluje oscypkami i dorobie sie BeeMmWuu! Tylko niemieckie najlepsze, najszybsze, pierwsze. Oczywiście tylko w dizlu, te wasze benzyny czy pożal sie hybrydy nawet nie słychać że jadą! Ja jak odpalam silnik to czuje moc i wstrząs!! widac że ja przyspieszam, uwielbiam was wyprzedzić, dać w palnik z ropą, wdychacie wtedy moją czarną moc, mam nadzieje ze potrujecie sie szybko i pozdychacie na raka to bede miał całe drogi puste dla siebie! Także ten, pamiętaj lamusie jak widzisz w lusterku moje CZTERY KÓŁECZKA bliziutko, wymiatasz… Czytaj więcej »