Strona główna Dzierżoniów Prezes dzierżoniowskiego KMZWiRWP z wizytą w Moskwie

Prezes dzierżoniowskiego KMZWiRWP z wizytą w Moskwie

0
PODZIEL SIĘ

Moskwa czerwiec 2018 r.

W miesiącu czerwiec 2018 roku, prezes dzierżoniowskiego Koła Miejskiego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. 1. Korpusu Pancernego st. kpr. Marek Zatorski na zaproszenie płk Konstantego Rokossowskiego przebywał na terytorium Federacji Rosyjskiej w Moskwie.

Wizyta w stolicy Rosji była okazją do zwiedzenia licznych muzeów i miejsc pamięci związanych z Wielką Wojną Ojczyźnianą 1941-1945. W części oficjalnej było złożenie kwiatów pod tablicą nagrobną dowódcy Wojska Polskiego i Armii Czerwonej marszałka Konstantego Rokossowskiego, którego prochy spoczywają w murze Kremla. Kwiaty pamięci złożone zostały również pod pomnikiem marszałka na bulwarze jego imienia w północnej części Moskwy. Ważnym punktem wizyty w Moskwie było wręczenie srebrnego Krzyża Za Zasługi dla ZWiRWP dla Aleksieja Pawlikowa, przewodniczącego Komitetu Pamięci Marszałka Związku Radzieckiego Gieorgija Konstantynowicza Żukowa, za jego pracę w popularyzacji pamięci o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej i Polsko-Radzieckim Braterstwie Broni lat 1943-1989.

Jak podkreśla prezes Marek Zatorski, wrażenia z pobytu w stolicy kraju z tak bogatą historią są niezapomniane. Mnóstwo zabytków architektonicznych w postaci wielkich gmachów państwowych, metra, szerokich i odległych arterii robi wielkie wrażenie. Moskwa jest bardzo zadbanym miastem pod względem wizualnym; brak śmieci na ulicach, graffiti na murach i bezdomnych. Mnogość patroli policyjnych i gwardii narodowej sprawia, że można się czuć bezpiecznie. Ludzie bardzo przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców, a w szczególność do nie tak dawno temu bratniego Narodu Polskiego. Z chęcią rozmawiają, wypytują i pomagają.

płk Krzysztof Majer

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o