Strona główna Dzierżoniów Świętujemy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Świętujemy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

0
PODZIEL SIĘ

„Polak Węgier dwa bratanki” – to powiedzenie znane jest wszystkim. W Dzierżoniowie z poziomu ogólnokrajowego polsko-węgierska przyjaźń została przeniesiona na grunt lokalny. We wrześniu 2015 r. miasto podpisało umowę partnerską z węgierskim Hajdúszoboszló. 23 marca, w Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, na Rondzie Węgierskim zawisły węgierskie flagi, a iluminacja ratusza rozbłysła barwami węgierskiej flagi.
dzien_przyjazni_polsko-wegierskiej
Hajdúszoboszló to najsłynniejsze uzdrowisko i miejscowość turystyczna w północno-wschodniej części Wielkiej Niziny Węgierskiej, w odległości 200 km na wschód od Budapesztu oraz 20 km na południowy zachód od Debreczyna. Nazywane jest stolicą rekreacji. Jego największą atrakcją jest ośrodek rekreacyjny ze słynnym SPA, plaża, aquapark i kompleks Aqua-Palace. Przekonała się o tym już Miejska Orkiestra Dęta, Towarzystwo Miast partnerskich Dzierżoniowa, a także dzierżoniowscy seniorzy i młodzież z Młodzieżowej Rady Miasta. Partnerzy z Węgier złożyli nam rewizytę, gdy w ubiegłym roku rondu u zbiegu ulic Daszyńskiego i Piłsudskiego nadawana była nazwa Rondo Węgierskie. Hajdúszoboszló zostało jednym ze sponsorów dzierżoniowskiej Lechii. Przedstawiciele obu miast uczestniczą w ważnych uroczystościach i wydarzeniach organizowanych przez partnera. W tym roku Hajdúszoboszló odwiedzi dzierżoniowski oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Oba miasta planują współpracę na wielu polach, nie tylko turystyki, ale także organizacji pozarządowych i na niwie kulturalnej. Przewidziana jest realizacja wspólnych projektów i pozyskiwanie środków zewnętrznych.

23 marca każdego roku obchodzony jest Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Święto to zostało ustanowione 12 marca 2007 przez węgierski parlament, analogiczną uchwałę 16 marca 2007 roku podjął przez aklamację Sejm RP. Już po raz jedenasty dzień ten świętowany jest na poziomie głów państw. A w Dzierżoniowie także na gruncie lokalnym. Stąd specjalnie na ten dzień przygotowana iluminacja ratusza w narodowych barwach Węgier i flagi na Rondzie Węgierskim.

Śmiało można stwierdzić, że nie ma w Europie drugiego narodu, który od lat byłby większym przyjacielem naszego kraju niż Węgrzy. Warto przypomnieć sobie 23 marca, jak ważne miejsce w polskiej historii zajmuje ten kraj.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o