Strona główna Dzierżoniów Smog już za rogiem? Jak sprawdzić jakość powietrza?

Smog już za rogiem? Jak sprawdzić jakość powietrza?

1
PODZIEL SIĘ

Z nadchodzącą zimą w polskich miastach wraca temat smogu i niskiej emisji. Gdzie i w jaki sposób sprawdzać stan powietrza i na co zwracać szczególna uwagę?

Narzędzi do obserwacji stanu jakości powietrza jest wiele. Kilka, które polecamy, dostępne są na stronie miasta, w zakładce „EkoDzierżoniów” (baner na głównej stronie). Wchodząc na internetowy serwis miasta można też najechać na znajdującą się po prawej stronie wysuwaną zakładkę.

Dostępne tu informacje pozwalają na sprawdzenie prognozowanego stanu zanieczyszczenia powietrza na najbliższe godziny, stanu aktualnego, indeksu jakości powietrza wraz z informacją zdrowotną, komunikatów dotyczących przekroczenia poziomów zanieczyszczeń w powietrzu.

Dostępne na stronie indeksy jakości powietrza to proste wskaźniki wyznaczane w oparciu o pomiary stężeń pyłu zawieszonego PM10, dwutlenku azotu NO2 i dwutlenku siarki SO2. Dla każdego z tych zanieczyszczeń wyznaczono sześć przedziałów stężeń (klas jakości powietrza), pozwalających ocenić panujące warunki. Każdej klasie przypisano również odpowiedni kolor, co znacznie ułatwia szybkie sprawdzenie jakim powietrzem w danej chwili oddychamy. Dane te pobierane są ze stacji pomiarowej systemu monitoringu jakości powietrza położonej przy straży pożarnej.

Prognozowaną jakość powietrza może także śledzić na specjalnej tablicy elektronicznej znajdującej się w oknie biura promocji w ratuszu.

Przypominamy również o tym, co robi Dzierżoniów by walczyć ze smogiem:

  • Nie udaje – nie marginalizujemy tego problemu i nie udajemy że nie dotyczy naszego miasta, stąd poniższe działania.
  • Program Małych Ulepszeń – kreowanie takich programów jest teraz w modzie i na czasie. PMU w Dzierżoniowie jest realizowany od kilkunastu lat. Umożliwia on mieszkańcom sięgnięcie po dopłatę do wymiany pieca węglowego na bardziej ekologiczny. Dzięki temu w Dzierżoniowie jest co najmniej 350 pieców węglowych mniej. Wielu mieszkańców wykonało taka inwestycję bez sięgania po wsparcie miasta.
  • Kontrole Straży Miejskiej – na samym początku budziły kontrowersje. Dziś mieszkańcy odwiedzani przez strażników przyjmują taką wizytę najczęściej ze zrozumieniem. Nasi strażnicy mają uprawnienia umożliwiające kontrolę prywatnych nieruchomości pod kątem źródła wytwarzania ciepła. W minionym roku takich interwencji było 118. W pięciu przypadkach strażnicy nałożyli mandaty na kwotę 900 zł. W tym roku takie kontrole są jednym z głównych priorytetów dla strażników. Uwaga, w tej kwestii strażnicy w uzasadnionych przypadkach będą już raczej karać finansowo niż tłumaczyć, ze tak nie można. Przy podejrzeniu spalania odpadów wystarczy skontaktować się ze strażą miejską (tel.; 74 645 08 88, 504 259 859), która zobowiązana jest do przeprowadzenia kontroli.
  • Termomodernizacja obiektów miejskich – żaden obiekt publiczny należący do miasta nie ma pieca węglowego. Z prawie czterdziestu należących do miasta budynków użyteczności publicznej termomodernizację trzeba wykonać jeszcze tylko w kilku.
  • Edukacja ekologiczna – prowadzona jest w przedszkolach i szkołach należących do miasta. Osobom dorosłym staramy się zwracać uwagę m.in. na problem spalania trawy i liści. To także ma olbrzymie znaczenie dla jakości powietrza.
  • Sprzątanie po zimie – tak zwane wtórne zapylenie ma również wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Od tego roku miasto zlecając takie prace zaznacza, że mają być one prowadzone mechanicznie „na mokro”. Do tego jednym z obowiązków straży miejskiej jest kontrola wyjazdów z budów (obowiązkiem inwestora jest dbanie aby wyjeżdżające z placu budowy auta i maszyny nie brudziły drogi).

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Grzgorz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grzgorz
Gość
Grzgorz

Jakie programy o czym wy mowicie rzadzacy w Dzierzoniowie, wszystkie powiaty obok gminy na przyklad Lewin Klodzki, daja dofinansowania do Zrodel energii odnawialnych jak np. pompy ciepla, fotowoltaika od 60 proc. a nawet w w Lewinie 85% dotacji. Taki mamy powiat niestety. Inne Gminy,powiaty potrafia zalatwic dotacje dla osob fizycznych tak wysokie. Do nastepnych wyborow ;))