Strona główna 112 Nie daj się oszukać

Nie daj się oszukać

0
PODZIEL SIĘ

policja

Tylko jednego dnia do kilku mieszkańców Dzierżoniowa zadzwonili oszuści, którzy, podając się za prokuratora oraz członków najbliższej rodziny, próbowali wyłudzić od seniorów bardzo dużą gotówkę. W pięciu przypadkach oszuści spotkali ze stanowczą odmową. Niestety 87-letnia dzierżoniowianka padła ofiarą ich oszustw tracąc 20 000 zł.

W piątek 22 stycznia w Dzierżoniowie ofiarą oszustwa metodą „na wnuczka” padła starsza osoba. Około godziny 9:30 na telefon 87-letniej dzierżoniowianki zadzwonił mężczyzna podający się za bliskiego członka rodziny. Poinformował seniorkę, że miał wypadek samochodowy. Przekonywał kobietę, że w zdarzeniu tym nie odniósł poważniejszych obrażeń, ale potrzebne są mu pieniądze na pokrycie kosztów „polubownego” załatwienia sprawy. Aby uwiarygodnić zdarzenie, z pokrzywdzoną rozmawiał również mężczyzna podający się za prokuratora potwierdzając okoliczności zdarzenia oraz możliwość polubownego załatwienia sprawy. Krótko potem, do jej mieszkania zapukał mężczyzna, który odebrał od kobiety sumę  20 tys. zł.
Oszuści tą metodą podając się za prokuratora oraz członków najbliższej rodziny, próbowali wyłudzić gotówkę również od innych mieszkańców Dzierżoniowa. W pięciu przypadkach spotkali się jednak ze stanowczą odmową.  Dzięki odpowiedniej postawie, pokrzywdzeni nie dali wyłudzić swoich oszczędności.
Policja przypomina:
Najczęściej wystarczają zwykłe środki ostrożności i kilka podstawowych rad, by nie paść ofiarą oszustów działających metodą ”na wnuczka”:
• nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj,
• jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do Was kierowany; jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok,
• jeśli musisz kogoś wpuści, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
• nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; transakcje zawieraj w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty; jeśli to niemożliwe przed podpisaniem skonsultuj się z kimś z rodziny,
• nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące; sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny; oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi,
• mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym,
• nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.
Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję. Wówczas postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby podejrzanej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o