Strona główna Bielawa „Wielkopolska kolebką polskości”

„Wielkopolska kolebką polskości”

0
PODZIEL SIĘ

Po raz kolejny Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Ananas” z Bielawy podjęło się realizacji projektu edukacyjnego pn. „Z przeszłości nauka”. Tym razem pamiętając o  1050 rocznicy chrztu Polski stowarzyszenie przygotowało projekt „Wielkopolska – kolebką polskości”. Uczestnikami projektu byli głównie uczniowie Szkół Niepublicznych w Bielawie. Wydarzeniem wieńczącym projekt była organizacja wycieczki po Wielkopolsce.
DSC_0835
Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Poznania z Rynkiem Starego Miasta, Katedrą na Ostrowie Tumskim i palmiarnią, w której zgromadzono wspaniałe gatunki i odmiany roślin. Następny dzień to spacer po Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji, poznanie historii Diabła Weneckiego i przejazd kolejką wąskotorową  do Biskupina – zwiedzanie Osady Prasłowiańskiej. Trzeciego dnia czekała na uczniów:  „Wyspa na (…) jeziorze pośród spiętych ramą lasu pól (…). Na zachód biegł trakt do Poznania. Na wschód do Gniezna. Między nimi ukryty Ostrów Lednicki, jak skarb. Był skarbem. Ukrytym gniazdem dynastii. Jej żywym pulsującym łonem. Miejscem, gdzie wychowywane są książęce dzieci”.  Na wyspę, gdzie swą  siedzibę miał Mieszko I i Bolesław Chrobry, i na której  najprawdopodobniej odbył się Chrzest Polski przybyliśmy promem. Po powrocie na stały ląd zwiedziliśmy  Muzeum Pierwszych Piastów oraz  Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Ostatnim punktem programu było Gniezno – pierwsza stolica Polski.” – tak o wycieczce napisała jedna z jej uczestniczek.

W ciągu dnia uczniowie poznawali historię Polski i jej zabytków, wieczorami natomiast miała miejsce integracja  w miejscu zakwaterowania,  w odległej od miast i wsi, położonej nad jeziorem, w lesie Chomiąży Szlacheckiej. Wycieczka dostarczyła wszystkim wiele pozytywnych wrażeń, była okazją do poznania historii Polski oraz pozwoliła na integrację i lepsze poznanie się uczniów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Źródło: UM Bielawa

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o