Strona główna Bielawa Najlepszy na globie jest obóz w Pobierowie

Najlepszy na globie jest obóz w Pobierowie

0
PODZIEL SIĘ

15 dni. Dokładnie tyle trwał obóz Hufca Ziemi Dzierżoniowskiej ZHP w Pobierowie na gościnnej bazie Hufca Łagiewniki druha hm. Ryszarda Gacka. Dla niektórych będą to pierwsze wspomnienia harcerskie, ale wielu z nas odłoży je na półkę wspomnień, która już przez wiele miesięcy, może lat zapełniana jest harcerskimi przygodami.

Cały obóz

 W naszej przygodzie wzięło udział 90 osób reprezentujących 7 DH „Iskra” z Pieszyc, 8 HDCzB „Bugaje”, 12 DH ‚Kosodrzewy”, 13 DH „Brzozy”, 18 DSH „CichoCiemni” i ’39 DSH „Enigma” z Dzierżoniowa oraz 2 DSH „Wilki”, 26 GZ „Kubusie Puchatki” i 32 DH „T.O.M.C.I.A.” z Bielawy.

Celem obozu było osiągnięcie przez drużyny mistrzostwa w wybranej przez siebie dziedzinie. Drużynowi wcielali się w cechmistrzów, którym pomagali przyboczni – młodsi cechmistrzowie, mieliśmy też czeladników, terminatorów i uczniów. Obóz składał się z bractw – drużyn. Niektóre bractwa połączyły się w Cechy i razem zdobywały mistrzostwo w podobnej dziedzinie. Zamieniliśmy się w kaletników, bibułkarzy, lalkarzy, powroźników, byli wśród nas łucznicy, grotnicy, szmuklerzy, zielarze, fleczerze, Bractwo Intarsja, a najmłodsi zdobywali Dziki Zachód.

 Podczas obozu nie zabrakło harcerskiej pionierki , budowania szałasu przez zuchów z pomocą dziadka naszych najmłodszych zuchów – Mirosława Pioruna. W kolejnych dniach udało się przeprowadzić Obozowy Jarmark, który poprzedziło przygotowanie przez bractwa biznesplanu, następnie tworzenie produktów i przygotowanie usług. Za obozowe ,,Pobierówki” można było zakupić różne ozdoby i pamiątki, przejechać się obozowym ,,taxi”,  obejrzeć występ jednego z harcerzy z 8 HDCzB wcielającego się w Krzysztofa Krawczyka i wiele innych atrakcji. Odbył się również  Festiwal Piosenki Mistrzowskiej i Harcerskiej. Drużyny miały za zadanie zaprezentować przygotowane przez siebie wcześniej piosenki i skecze. Olimpiadę Sportową rozpoczęliśmy przy wschodzie słońca i trwała cały dzień. Zostało przyznanych ponad 100 nagród i dyplomów. Odbyły się wycieczki do Kołobrzegu i Western City w Zieleniewie oraz wędrówki do Trzęsacza i Rewala. Przeprowadzone były również dla drużyn zajęcia z paracord’u. Każdy stworzył własną bransoletkę, która wymagała nauki specjalnego splotu. Dzięki programowi profilaktycznemu mieliśmy okazję zjeść tonę owoców w Dniu Owocowym podczas którego odbyła się gra obozowa i bieg harcerski dla drużyn.

Cały obóz minął nam śpiewająco dzięki zdobywaniu codziennie kartek do śpiewników. Jak przystało na obóz harcerski pełniliśmy nocne warty, służby na kuchni, codziennie rano były zaprawy, apele i zbiórki drużyn z technik harcerskich. Zdobyliśmy sprawności harcerskie i realizowaliśmy wybrane przez siebie wyczyny. Kiedy tylko była możliwość korzystaliśmy z oglądania wschodu i zachodu słońca oraz oczywiście plażowania gdy tylko słonko wyszło zza chmur. Obóz zakończyliśmy wyjątkowym ogniobraniem i wyłonieniem zwycięzców Turnieju Bractw.

 Podczas obozu odwiedziło nas wielu gości, dawni harcerze i instruktorzy którzy pomogli m.in. przy festiwalu: Monika Soszyńska-Luna („Watra”), Magdalena Piorun i Magdalena Odjas-Laskowicz („Wierchy”), Andrzej Mazurek („Shakti”), hm. Sławomir Waś (członek Komisji Rewizyjnej Chorągwi) i Mirosław Piorun – przewodniczący Rady Miejskiej Dzierżoniowa. Nagroda za przybycie z najmłodszymi gośćmi festiwalu trafiła do Aleksandry Pojdy de Perez („Orły”). Obóz odwiedzili także członkowie władz Hufca: Komendant pwd. Tomasz Tkacz, zastępczyni komendanta phm. Karolina Sienkiewicz i Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Hufca phm. Przemysław Rabiej.

Obóz dla drużyn to podsumowanie roku harcerskiego. Podczas obozu do grona pełnoprawnych członków ZHP składając Przyrzeczenie Harcerskie dołączyli: druhny Maria Jaworska z 2 DSH „Wilki”, Natalia Szczucka i Roksana Wilczek z 12 DH „Kosodrzewy” oraz druh Miłosz Mitrofaniuk z 8 HDCzB „Bugaje”.

Dlaczego obóz jest dla nas tak ważny? Jest to najlepszy czas, aby zintegrować drużynę. Średnia liczba zbiórek i zajęć na obozie jest równa ilości zbiórek w ciągu roku szkolnym. Obóz jest również podsumowaniem roku harcerskiego i doskonałą okazją do zaplanowania kolejnego.

Pierwsze miejsce w rywalizacji obozowej zdobyli Szmuklerzy czyli 12 DH „Kosodrzewy”, II miejsce – Kaletnicy czyli 13 DH „Brzozy”, a  III miejsce – Fleczerzy czyli 7 DH „Iskra”. Jednak wszystkie drużyny bardzo  zaangażowały się w pracę na obozie i tworzyły prawdziwą harcerską atmosferę, która zostanie w naszych sercach na długo.

Obóz odbył się dzięki wielkiemu zaangażowaniu kadry na czele z Komendantką obozu hm. Krystyną Waś, opiekunem zuchów druhną phm. Edytą „Helą” Kargul oraz Kwatermistrzem druhem Krzysztofem Kargulem.

Ponadto kadrę tworzyli nasi najlepsi drużynowi i przyboczni:  pwd. Patrycja Różak, pwd. Karolina Waś, pwd. Olivia Wendelska, druhny Maja Sygidus, Marcelina Wagiel, Aleksandra Rabiej, Joanna Krasnodębska, Martyna Płatek oraz druhowie pwd. Damian Trela, Bartosz Pasternak, Michał Kargul, Jakub Horbaczyk. 

Komendant Hufca pwd. Tomasz Tkacz podkreślił ogromny wkład lokalnych samorządów Bielawy, Dzierżoniowa, Pieszyc, Powiatu Dzierżoniowskiego i Fundacji dla Wolontariatu w sfinansowanie przejazdów do Pobierowa, części składek obozowych, wycieczki do Kołobrzegu czy realizacji programu profilaktycznego.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o