Strona główna Bielawa Festiwal „Okiem Młodych” już jutro w Bielawie!

Festiwal „Okiem Młodych” już jutro w Bielawie!

0
PODZIEL SIĘ

Serdecznie zapraszamy na pokaz filmów krótkometrażowych, laureatów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy, który odbędzie się już jutro, 6 września, w małej sali kina MOKiS w Bielawie o godzinie 18:00. WSTĘP WOLNY.

Poniżej program oraz więcej informacji o samym festiwalu.

Okiem Młodych

O FESTIWALU:

MFFD „Okiem Młodych” od 2008 roku prezentuje najciekawsze kino dokumentalne – przede wszystkim młodych, obiecujących reżyserów. Co roku – na czas festiwalu – Świdnica zamienia się w miejsce spotkań dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata kina. Zeszłoroczna edycja „Okiem Młodych” została nominowana do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krajowe wydarzenie filmowe”. Więcej na: www.okiemmlodych.pl

PROGRAM:

Laureaci 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”:

Trampkarze”, reż. Marcin Filipowicz, Polska, 26′

(Nagroda „Kinematografek”, przyznana przez osadzonych z oddziału więziennego Aresztu Śledczego w Świdnicy) Dwaj bracia, 14-letni Mateusz i 13-letni Łukasz mają marzenie: chcą zostać sławnymi piłkarzami. Razem trenują, uczą się i przygotowują do kolejnych meczy.
W tle obserwujemy relację chłopców z ich ojcem oraz codzienne życie w górskiej wsi. Ciepły, znakomicie sfilmowany przez Marcina Łaskawca i Weronikę Bliską obraz Marcina Filipowicza ujmuje prostotą oraz emocjonalną szczerością w portretowaniu swoich bohaterów.

Drugie piętro”, reż. Hajni Kis, Węgry, 20′

(Nagroda Publiczności ) Intymny dokument o życiu osób starszych zamkniętych w domu opieki i o młodym pielęgniarzu, którego misją stało się niesienie pociechy rezydentom tytułowego drugiego piętra.

Fabio’s Videos”, reż. Kamil Krukowski, Polska, 17′

(Nagroda Specjalna Jury) Fabio jest kolekcjonerem kaset VHS. Jego kolekcja jest jedną
z największych w Polsce i w Europie. Niecodzienna pasja stała się jego sposobem na życie,
a także pozwoliła mu spełnić marzenia.

Obiekt”, reż. Paulina Skibińska, Polska, 15′

(Nagroda Specjalna dla Filmu o Szczególnych Wartościach Przyrodniczych) Kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów – na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiadany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu.

Wielkie emocje Igora”, reż. Jan Strejcovsky, Czechy, 25′

(Nagroda Międzynarodowego Konkursu Szkół Filmowych) „Wielkie emocje Igora“ to rodzaj filmowej gry z biografią jednego z najbardziej utalentowanych reżyserów po rewolucji – Igora Chauna. Dzisiejsza świadomość własnej nieudolności splata się tu z rekonstruowanymi przez niego skrawkami wspomnień. Nazwanie siebie „poszukiwaczem duchowym“ nie pozwoliło bohaterowi uwolnić się od śpiących demonów. Wracają do niego w stanie śmierci klinicznej, a przywrócić go do życia mogą jedynie nieustanne seanse spirytystyczne. Film jest próbą wskrzeszenia reżysera, który ostentacyjnie zabił się po wydaniu książki „Dzienniki lub śmierć reżysera“, gdzie z pomocą okultyzmu starał się przejąć władzę nad światem.

Dokument”, reż. Marcin Podolec, Polska, 6′

(Grand Prix „Złote Oko” i Nagroda Jury Młodzieżowego) Animowany portret ojca, którego dorosłe dzieci opuścił rodzinny dom.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o