Strona główna artykuł sponsorowany D-Mannoza wspiera zdrowie pęcherza moczowego.

D-Mannoza wspiera zdrowie pęcherza moczowego.

0
PODZIEL SIĘ

demanoza

Odwiedzamy dziś Doktora Radosława Brunowicza, lubianego i popularnego lekarza urologa z Gdańska. Chcemy zapytać profesjonalistę o substancję, która od pewnego czasu staje się coraz bardziej popularna. „Huczy” o tym internet, słychać też rozmowy pacjentów w poczekalniach i aptekach.

RED (redaktor): Panie Doktorze proszę nam wyjaśnić, co to jest d-mannoza (czyt. Demannoza) i na jakie problemy ze zdrowiem jest pomocna?

LEK (lekarz): D-mannoza, mówi Doktor Brunowicz, nie jest magicznym wynalazkiem. Substancja jest znana od wielu lat. W wielu krajach jest jednym ze składników leków na receptę, przeznaczonych do walki z zapaleniem pęcherza moczowego. D-mannoza jest substancją pochodzenia naturalnego. Występuje również w ludzkim organizmie, jest składnikiem glikoprotein. W naturze występuje w niektórych gatunkach orzechów, w fasoli, a w większych ilościach w chlebku świętojańskim zwanym też karobem.

RED: Wiemy już czym jest d-mannoza. A dlaczego budzi takie duże zainteresowanie?

LEK: Jest kilka powodów. Po pierwsze d-mannoza jest skuteczna, a po drugie d-mannoza jest nieszkodliwa, nie wywołuje skutków ubocznych, nie wpływa na ciśnienie krwi ani poziom cukru. Trudno ją przedawkować, choć zdarzały się przypadki krótkotrwałej biegunki po spożyciu większej ilości.

RED: Większej ilości? Więc jaka dawka jest optymalna?

LEK: Zależy od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Dawka najczęściej stosowana to 1000 mg na dobę. Natomiast zapobiegawczo wystarczy 500 mg na dobę.

RED: Wracając do pytania, dlaczego tak szybko rośnie popularność d-mannozy?

LEK: D-Mannoza jest substancją naturalną, która podobnie jak żurawina, a właściwie zawarte w niej proantocyjanidyny znacznie zmniejszają adherencję (przyczepialność) bakterii. Natomiast, co chcę podkreślić, d-mannoza ma jeszcze jedną wyjątkową cechę. D-mannoza bardzo łatwo przyczepia się również do bakterii, które już zagnieździły się w nabłonku pęcherza moczowego. Tej cechy nie posiadają proantocyjanidyny z żurawiny. Przyczepiają się one chętnie tylko do wolno pływających bakterii.

Ta wyjątkowa cecha d-mannozy jest kluczowa dla skuteczności tej substancji. Trzeba pamiętać ,że bakterie E.Coli, które są najczęstszą przyczyną zapalenia pęcherza moczowego są bardzo inteligentne. Potrafią się adaptować do warunków, które napotykają. Potrafią nawet kilka lat przetrwać w „uśpieniu”, aby w odpowiednim momencie zaatakować. Był taki przypadek w Niemczech w 2011 roku. Z powodu zatrucia bakterią E. Coli zmarły 33 osoby. Bakterię znaleziono w szczelnie zapakowanych gotowych, do spożycia paczkach z kiełkami pszenicy. Wracając do zapalenia pęcherza moczowego. Bakterie E. Coli po zagnieżdżeniu w nabłonku pęcherza potrafią obudować się, tworząc swoisty „mur”, „kopułę”. W ten sposób chronią się przed działaniem chemioterapeutyków czy antybiotyków. Leki te nie zawsze są w stanie zniszczyć całą kolonię bakterii. Część z bakterii, które ukryły się głębiej może przetrwać i na nowo zacząć się rozmnażać. Stąd już prosta droga do nawrotu zapalenia pęcherza moczowego. D-mannoza działa inaczej niż chemioterapeutyk czy antybiotyk. D-Mannoza działa mechanicznie. D-mannoza przyczepia się do kolonii bakterii, które zagnieździły się w nabłonku pęcherza. W ten sposób d-mannoza systematycznie obciąża to „gniazdo” bakterii. „Gniazdo” staje się na tyle ciężkie, że podczas oddawania moczu gdy w pęcherzu jest znaczny ruch, nie jest ono w stanie utrzymać się w nabłonku pęcherza. Mechanizm działania

d-mannozy jest bardzo prosty, a jaki w swej prostocie skuteczny i bezpieczny. D-mannoza przy tym nie wykazuje toksyczności i nie podrażnia nabłonka pęcherza moczowego.

RED: Doktorze, zatem podsumowując:

D-mannoza to substancja naturalna i bezpieczna. Nie ma wpływu na ciśnienie krwi ani poziom cukru we krwi.

D-mannoza równie łatwo przyczepia się do bakterii wolno pływających i równie łatwo do tych które już zagnieździły się w nabłonku pęcherza moczowego.

D-Mannozę można stosować zapobiegawczo bez przerwy.

Skuteczność d-mannozy polega na jej wyjątkowym działaniu mechanicznym.

D-mannoza znacznie zmniejsza nawracalność zapaleń pęcherza moczowego.

LEK: Tak dokładnie, potwierdzam.

RED: Dziękujemy Doktorze, za szczegółowe wyjaśnienie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o