Strona główna Dolny Śląsk Pracodawcy z Dolnego Śląska: – Krajowy Fundusz Szkoleniowy się sprawdza

Pracodawcy z Dolnego Śląska: – Krajowy Fundusz Szkoleniowy się sprawdza

0
PODZIEL SIĘ

Znamy wyniki badania przeprowadzonego wśród dolnośląskich pracodawców, które dotyczyło Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pracodawcy chwalą sobie to narzędzie i rozwój swoich pracowników.

kfs-grafika-badanie

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Opiera się na danych ilościowych i jakościowych zebranych podczas kontaktów
z przedstawicielami wszystkich – 26 powiatowych urzędów pracy z Dolnego Śląska oraz podczas ankietowania i wywiadów w sumie blisko tysiąca przedsiębiorców, którzy korzystali z KFS. Wyniki badań niedawno zaprezentowano publicznym służbom zatrudnienia oraz organizacjom pracodawców.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy to realna, wielomilionowa pomoc dla pracodawców w kształceniu kadr. Wszyscy dobrze wiemy, że dziś nie ma pracy danej nam raz na zawsze i jedyna pewność, to ciągła zmiana. Właśnie na te potrzeby zmieniającego się rynku pracy ma odpowiadać KFS. Pieniądze są przeznaczane dla wszystkich zainteresowanych szkoleniami w swojej branży, ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych oraz pracowników z długim stażem – mówi Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

W latach 2015-2016 (styczeń-czerwiec) ze środków KFS w sumie skorzystało aż 1.496 pracodawców, w roku 2015 było ich – 895, a w 2016 dotychczas 624. Wśród pracodawców dominowały podmioty z sektora prywatnego (3/4). Blisko połowę – co szczególnie cieszy – stanowiły mikro firmy. Do dyspozycji pracodawców w 2015 r. było ponad 12 mln zł, a finalnie wykorzystano 11,2 mln zł. W tym roku do dyspozycji pracodawców jest prawie 13,8 mln zł, większość funduszy już dziś wykorzystano.

Od prawa i podatków do brafittingu

Pracodawcy korzystali ze szkoleń i kursów w zależności od potrzeb własnej branży.

Najczęściej wymieniano:

  • prawno-podatkowe, kadrowo-płacowe,

  • uprawnienia zawodowe (prawo jazdy, obsługa sprzętu, elektryczne, mistrzowskie),

  • medyczne (lekarskie, pielęgniarskie, laboratoryjne),

  • szkolenia zawodowe (brafitting, decoupage, fryzjerstwo, fotografia, geodezyjne, motoryzacyjne, mechaniczne, budowlane),

  • językowe,

  • sprzedażowo-marketingowe, obsługa klienta.

Rozwój firmy i nowe rynki do zdobycia

Co najważniejsze pracodawcy pozytywnie ocenili efektywności udzielonego im wsparcia. Aż 81,6% badanych oceniło nabyte przez pracowników kompetencje bardzo dobrze, a 16,4% dobrze. A za najbardziej skuteczne formy wsparcia uznano kursy i szkolenia. U 94,6% pracodawców wszyscy pracownicy, którzy skorzystali ze wsparcia KFS nadal pracują.

Środki KFS otrzymali w największym stopniu pracodawcy zajmujący się handlem hurtowym
i detalicznym, opieką zdrowotną i pomocą społeczną, edukacją oraz przetwórstwem i produkcją.

W latach 2015-2016 w działaniach finansowanych z KFS udział wzięło w sumie pond 10,2 tys. uczestników. Wśród zmian, jakie wystąpiły w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w związku
z otrzymaniem środków KFS, wymieniano najczęściej rozwinięcie oferty produktowej (41,5%)
i zdobycie nowych rynków (19,5%).

***

Badanie „Ocena efektywności wsparcia finansowanego z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) w roku 2015 i I połowy roku 2016 w województwie dolnośląskim” zrealizowano w okresie sierpień-październik 2016 roku. Realizatorem badania była agencja badawcza ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku.

Stefan Augustyn

Rzecznik Prasowy

DWUP

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o