Strona główna Dzierżoniów Europejskie Dni Pracodawców 2017 „Porozmawiajmy o umiejętnościach, odkryjmy wszystkie talenty”

Europejskie Dni Pracodawców 2017 „Porozmawiajmy o umiejętnościach, odkryjmy wszystkie talenty”

0
PODZIEL SIĘ

W dniu 21.11.2017r. z inicjatywy PUP w Dzierżoniowie, w siedzibie PUP, odbyła się, w ramach organizowanych Europejskich Dni Pracodawców, debata dotycząca branży mechanicznej w aspekcie kształcenia zawodowego na terenie powiatu dzierżoniowskiego oraz oczekiwań i potrzeb lokalnego rynku pracy w tym zakresie. Debatę prowadziły Małgorzata Gregorczyk kierownik Działu Usług Rynku Pracy i Małgorzata Buczyńska kierownik Filii PUP w Bielawie.

Celem wydarzenia było podkreślenie roli Publicznych Służb Zatrudnienia w zakresie dostosowania kwalifikacji osób bezrobotnych i poszukujących pracy do potrzeb rynku pracy, jak również konieczności zaangażowania wielu partnerów rynku pracy w działania na rzecz zmniejszenia niedoborów w obszarze umiejętności.

Hasłem przewodnim podejmowanych działań było „ Porozmawiajmy o umiejętnościach, odkryjmy wszystkie talenty”.

Uczestnikami debaty byli przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych (tj. Zespołu Szkół nr 1 w Dzierżoniowie, Zespołu Szkół nr 2 w Dzierżoniowie oraz Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie), przedstawiciele lokalnych pracodawców (Unison Engine Components Poland, Bartosz Pawarski BSK-Tech, ZMH Zameh sp. z o.o , Zakłady Mechaniczne ,,Niemcza” sp z o.o.., Proszlif Krzysztof Chorąży, Józef Kamieniecki KamiTech) oraz przedstawiciele PUP w Dzierżoniowie.

W pierwszej części spotkania przedstawiciele szkół zaprezentowali profile i kierunki kształcenia w poszczególnych placówkach oraz przewidywaną liczbę absolwentów w/w branży w latach 2018 – 2020. Zwrócili uwagę na problem deficytu uczniów zainteresowanych kształceniem w branży mechanicznej. Przedstawiciele pracodawców natomiast sygnalizowali poważne trudności w zakresie znalezienia pracowników tej branży oraz wskazywali jak dużą rolę ma szkoła w kształceniu potencjalnych pracowników. To szkoła w ich ocenie daje uczniom podstawy niezbędnych umiejętności praktycznychi teoretycznych, które umożliwią płynne wejścia na rynek pracy. W trakcie spotkania pracodawcy wyrazili gotowość do nawiązania współpracy ze szkołami działającymi na terenie powiatu ze szczególnym uwzględnieniem szkół podstawowych i klas gimnazjalnych, celem przybliżenia im perspektyw jakie daje podjęcie kształcenie, a w przyszłości podjęcie pracy i rozwój zawodowy w branży mechanicznej.

Uczestnicy debaty zwrócili uwagę na ważny aspekt negatywnego wizerunku szkolnictwa zawodowego, co ma bezpośredni wpływ na zbyt małe zainteresowanie kształceniem zawodowym wśród młodzieży. Ponadto podkreślono ogromną rolę rodziców przy wyborze kierunku kształcenia i drogi zawodowej młodych osób.

Konkluzją debaty stała się konieczność uświadamiania uczniów ostatnich klas szkół gimnazjalnych/podstawowych oraz ich rodziców w zakresie potrzeby i korzyści płynących
z kształcenia zawodowego. Wnioski wysnute w trakcie spotkania zainspirowały uczestników
do podjęcia inicjatywy na rzecz uściślenia współpracy partnerów rynku pracy na rzecz promowania kształcenia zawodowegow powiecie.

Ponadto przedstawicie PUP przypomnieli o możliwościach podnoszenia kwalifikacji kandydatów do pracy i zatrudnionych pracowników z udziałem PUP i pozostających w dyspozycji środków.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o