Strona główna Dolny Śląsk Unijne miliony na żłobki

Unijne miliony na żłobki

0
PODZIEL SIĘ


Znamy zwycięzców konkursu na utworzenie nowych żłobków i miejsc w istniejących już placówkach na Dolnym Śląsku. We wtorek, 27 marca beneficjenci z Dolnego Śląska wzięli udział
w wałbrzyskiej Starej Kopalni w uroczystym rozstrzygnięciu konkursu, który przeprowadził Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy.

Dzięki temu ponad 30,5 mln zł przeznaczonych zostanie na 793 miejsca w żłobkach i klubach dziecięcych. 9 z 21 projektów zostanie zrealizowanych w subregionie wałbrzyskim, jeleniogórskim
i legnicko-głogowskim. Nowe żłobki to okazja, by rodzice maluchów zyskali szansę na powrót do pracy.

Tymi działaniami chcemy wspomóc Dolnoślązaków, którzy mają kłopoty w odnalezieniu się na rynku pracy. Cieszę się, że dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego, dedykowanym dla naszego województwa, pomoc trafi do maluchów i ich rodziców. Dobrze wiemy, że często koszty związane z opłatą za żłobek, czy też zatrudnieniem niani są na tyle wysokie, że zniechęcają do podejmowania pracy. Chcemy zlikwidować te bariery i przyczynić się do tego, że
w naszym województwie żłobków i klubów malucha będzie zdecydowanie więcej
– mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Fundusze na rozwój lub wyposażenie żłobków i klubów malucha to nowość w Regionalnym Programie Operacyjnym dla Dolnego Śląska. Obecnie trafiły do 21 projektodawców, ale do dziś zapadła decyzja o realizacji w sumie 63 projektów wartych 70,63 mln zł. Co pozwoli na utworzenie ponad 1,8 tys. miejsc w żłobkach i klubach malucha oraz zatrudnienie 140 niań.

W każdym rozstrzyganym konkursie nie tylko ważne są fundusze, które przeznaczamy na różne działania, ale przede wszystkim cel. A ten jest bardzo ważny, bo pozwoli na powrót do aktywności zawodowej rodziców i opiekunów maluchów, którzy są bez pracy, a także chcą wrócić na rynek po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, czy też wychowawczym, mają jednak problem
z zapewnieniem opieki dla swoich pociech. Dlatego w ramach projektów, realizowanych na Dolnym Śląsku opieka będzie wiązała się z symboliczną opłatą 150-250 zł lub będzie bezpłatna
– mówi Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Fundusze w ramach unijnej dotacji przeznaczane są na tworzenie oraz wyposażenie nowych żłobków i klubów malucha oraz uruchomienie dodatkowych miejsc w już istniejących placówkach, a także na sfinansowanie opieki świadczonej przez nianie. Wnioskodawcy pozyskane fundusze najczęściej przeznaczają na prace adaptacyjno-remontowe oraz zakup wyposażenia – mebli, zaplecza kuchennego, niezbędnego sprzętu do świadczenia opieki (w tym pomocy dydaktycznych, zabawek, a także na wyposażenie placów zabaw), ale nie tylko. Dzięki dotacji z DWUP finansowane są bieżące koszty opieki nad dziećmi, w żłobkach i klubach malucha prowadzone będą również dodatkowe zajęcia specjalistyczne m. in. z logopedą, psychologiem i fizjoterapeutą, a także rytmika.

Projekty konkursowe w subregionie wałbrzyskim, jeleniogórskim, legnicko-głogowskim
(wartość 16,52 mln zł, dofinansowanie UE 14,01):

 • Brzeg Dolny, Długołęka, Lądek-Zdrój, Wrocław, Wądroże Wielkie, Miękinia, Oleśnica – (wartość projektu ponad 4 mln zł, beneficjent: Województwo Dolnośląskie wraz
  z samorządami lokalnymi
  ). W ramach projektu Dolnośląskie żłobki powstanie 186 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat. Realizatorem projektu jest Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej.
 • Brzeg Dolny, Wołów, Legnickie Pole – (wartość projektu 2,08 mln zł, beneficjent: Mersey). W ramach projektu Legnickie Pole, Wołów i Brzeg Dolny – nowe żłobki to nowe szanse na rynku pracy sfinansowana zostanie działalność 45 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat.
 • Borów, Kondratowice, Niemcza – (wartość projektu 2,2 mln. zł, beneficjent: Fundacja Edukacji Przedszkolnej, partnerzy: Gmina Borów, Kondratowice, Niemcza). W ramach projektu Żłobek bardzo uśmiechnięty sfinansowana zostanie działalność 56 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat.
 • Głogów – (wartość projektu 993 tys. zł, beneficjent: Barbara Walczak „Bajkonet”).
  W ramach projektu
  Szansa na powrót do pracy – nowy żłobek w Głogowie! sfinansowana zostanie działalność 30 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat.
 • Kamienna Góra – (wartość projektu 1 mln zł, beneficjent: Gmina Miejska Kamienna Góra). W ramach projektu Wracam do pracy – aktywizacja zawodowa kamiennogórskich rodziców sfinansowana zostanie działalność 25 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat.
 • Lubin – (wartość projektu 1,02 mln zł, beneficjent: „Kopalnia talentów” Niepubliczne przedszkole i żłobek Małgorzata Droń-Kobus). W ramach projektu Czas na żłobek sfinansowana zostanie działalność 28 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat.
 • Świerzawa – (wartość projektu 1,29 mln zł, beneficjent: Gmina Świerzawa). W ramach projektu Nowa szansa – uruchomienie żłobka w Świerzawie sfinansowana zostanie działalność 30 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat.
 • Wałbrzych – (wartość projektu 2,5 mln zł, beneficjent: Fundacja Edukacji Europejskiej, partnerzy: Gmina Wałbrzych, Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu). W ramach projektu Wałbrzyskie Maluchy – Aktywni Rodzice. Sfinansowana zostanie działalność 50 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat.
 • Powiat: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki i Wałbrzych – (wartość projektu 1,03 mln zł, beneficjent: Intrast Dariusz Burawski, partner: Hconsulting Wojciech Hołowacz). W ramach projektu Mamo pracuj! Dofinansowanie kosztów opieki nad dziećmi do 3 lat w podregionie wałbrzyskim sfinansowane zostanie zatrudnienie 28 niań.

***

Działanie 8.4 Godzenie życia zawodowego i prywatnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020

To projekty realizowane z dofinansowanie Unii Europejskiej. Niedawno DWUP ogłosił kolejny konkurs na kwotę blisko 27 mln zł.

Więcej informacji www.rpo.dwup.pl

Stefan Augustyn

Rzecznik Prasowy

Dolnośląskiego Wojewódzkiego

Urzędu Pracy

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o