Strona główna Bielawa Niezwykła wystawa niezwykłego kapłana

Niezwykła wystawa niezwykłego kapłana

0
PODZIEL SIĘ

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie zaprasza na kolejna wystawę w ramach XXI Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. „INNA DROGA – NATURA – MOTYWY RELIGIJNE” to tytuł ekspozycji, której autorem jest kapłan – artysta.

Ks. prof. Tomasz Hergesel, urodził się 17 maja 1943 roku w Dobrzeniu Wielkim na Opolszczyźnie. W latach 1963–1969 studiował teologię w Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1969. Studia kontynuował następnie w Rzymie, gdzie w 1973 roku uzyskał licencjat na Biblicum. Doktorat na podstawie dysertacji pt. Preparare la via del Signore obronił na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w 1975 roku. W 1976 roku podjął obowiązki prefekta w Seminarium Duchownym we Wrocławiu i adiunkta na Papieskim Wydziale Teologicznym, gdzie wykładał egzegezę Nowego Testamentu, wstęp do Nowego Testamentu i teologię biblijną. W latach 1979-81 studiował germanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Tamże od roku 1989 do 91 prowadził zajęcia z egzegezy Nowego Testamentu. Habilitował się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1983 roku. Przez wiele lat wyjeżdżał z wykładami do Niemiec i Włoch. W roku 1987 prowadził zajęcia w Seminarium Duchownym w Anyama, dzielnicy Abidżanu na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Autor kilku książek i ponad 200 artykułów naukowych. Z ogromną pasją oddawał się pracy wychowawczej i naukowej wśród kleryków i studentów świeckich.

Twórczą działalność naukową niespodziewanie przerwała choroba. Poddany operacji serca (1991 r.), po której nastąpiły niespodziewane powikłania: udar mózgu z pełnym paraliżem prawej strony ciała, całkowitą niemożnością mówienia, czytania i pisania (przed chorobą władał wieloma językami nowożytnymi oraz kilkoma starożytnymi). Był zmuszony zacząć wszystko od początku: naukę alfabetu, pierwszych słów, podstawowych czynności ruchowych. Z niesamowitym samozaparciem podjął trud codziennej, żmudnej rehabilitacji i walki o odzyskanie sprawności.

Już w latach szkolnych ks. prof. Hergesel przejawiał wielorakie skłonności artystyczne. Powstawały wówczas pierwsze obrazy olejne, rzeźby i płaskorzeźby. Intensywna praca naukowo-dydaktyczna nie pozostawiała czasu na realizację innych zainteresowań. Choroba przerwała wszelką aktywność – wydawało się, że zniweczyła ją raz na zawsze. Niemoc ciała przezwyciężył ogromnym wysiłkiem woli i chęcią życia. Pomimo niesprawności w 1995 roku postanowił ponownie sięgnąć po farby. Ponieważ mimo kilkuletniej rehabilitacji prawa ręka (zawsze był praworęczny) pozostała sparaliżowana, rozpoczął trening ręki lewej. Tak powstały pierwsze po latach obrazy. Malarstwo stało się swoistą terapią, relaksem, ale nade wszystko formą wizualnej ewangelizacji, której oddaje się z ogromną pasją i radością. Choroba nie stała się końcem jego bogatej i wspaniałej drogi, ale początkiem nowej aktywności, egzystencji, która w przeciwnościach iście Hiobowego losu niesie nadzieję i zachętę dla innych.

Wśród kilkudziesięciu obrazów, które będą eksponowane na wystawie oprócz martwej natury zobaczymy też sceny biblijne. Boże Narodzenie, przypowieść o siewcy i o chwaście, o dobrym Samarytaninie i o cudzie w Kanie Galilejskiej, uzdrowienie przez Piotra chorego, przyjęcie stygmatów przez św. Franciszka… I cykl pt. „12 miesięcy”, pokazujący cały rok tak, że pejzaże i drzewa płynnie przechodzą przez kolejne obrazy, zmieniając kolorystykę, a jednocześnie tworząc całość. Na jego obrazach dominują żywe, jasne barwy, są dopracowane w najdrobniejszych detalach. Zarówno jego dzieła jak i postawa pełna nadziei, ciekawość ludzi i świata są dla stykających się z nim i oglądających jego twórczość motywacją i swoistą ewangelizacją

Od 1997 roku jest Kapelanem honorowym Ojca Świętego, od 1999 profesorem nauk humanistycznych, a od 2001 – profesorem zwyczajnym Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Choć nazwisko Hergesel wielu osobom może nic nie mówić, nie znaczy to, że nie znają dzieł kapłana-artysty. Jego obrazy ilustrują sporą ilość książek, m.in. „Jam Jest Pan Bóg Twój”, „Rozumieć Biblię” „Ojcze Nasz” i „Biblię Młodych”, tak chętnie kupowaną na prezent dla dzieci idących do Pierwszej Komunii świętej. Wystawa prac ks. Arnolda Tomasza Hergesela, czynna będzie do 31 października.

Na wernisaż i spotkanie z autorem zapraszamy 17 października o godzinie 17.00 do Galerii Dolnośląskiego Inkubatora Art. Przedsiębiorczości ul. Piastowska 19 c, 1 piętro s.2.11

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o