Strona główna Bielawa Koncert Finałowy Bielawskich Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Koncert Finałowy Bielawskich Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

0
PODZIEL SIĘ

Miejskie Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada zakończył wielki koncert „Bo Bogu – Polska”, który odbył się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Koncert poprzedziły warsztaty liturgiczno-muzyczne, w których uczestniczyli miłośnicy śpiewu z Bielawy oraz członkowie okolicznych chórów i zespołów śpiewaczych. Warsztaty poprowadzili znakomici muzycy i kompozytorzy: Hubert Kowalski, Paweł Bębenek oraz wokalista Piotr Pałka. Uczestnicy warsztatów stworzyli 100 osobowy chór i wraz z krakowską orkiestrą „Icon” pod batutami prowadzących wykonali monumentalny koncert pieśni patriotyczno-religijnych, w tym utworów specjalnie skomponowanych na tę okazję. Partie solowe wykonali: Joanna Klin (sopran) i ksiądz Łukasz Kopczyński (baryton).

Po Bogu – Polska” to słowa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i również tytuł utworu napisanego przez kompozytorów. Głównym celem koncertu, oprócz uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, było przypomnienie roli religijnych pieśni patriotycznych, które towarzyszyły Polakom w najtrudniejszych chwilach zaborów, powstań, zsyłek i walk o wolność. Podczas zniewolenia Ojczyzny kultura polska przetrwała dzięki sztuce, a Kościół miał w tym swój nieoceniony udział. Powstało bardzo wiele pieśni religijnych o podłożu patriotycznym, o miłości do Ojczyzny, które wykonywane były nie tylko podczas obrzędów liturgicznych, mszy polowych, ale towarzyszyły walczącym na barykadach powstańczych, podtrzymywały na duchu cierpiących, były ostoją wolności w czasach komunizmu. Wiele z nich zabrzmiało podczas niedzielnego koncertu oraz poprzedzającej go mszy świętej, m.in.: „Bogurodzica”, „Venimus”, „Pod Twoją obronę”, „Rota”, „Jak orły”, „Boże coś Polskę”.

Słuchacze, którzy wypełnili po brzegi świątynię, wspólnie z artystami zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, a cały koncert przyjęli owacjami na stojąco. Nie obyło się bez bisu i podziękowań. Ksiądz prałat dr Stanisław Chomiak złożył serdeczne podziękowania za wsparcie finansowo-organizacyjne Gminy Bielawa i MOKiS-u na ręce burmistrza Piotra Łyżwy oraz pomysłodawcy warsztatów księdza Łukasza Kopczyńskiego. Warsztaty i koncert

odbyły się pod patronatem honorowym bpa Ignacego Deca, biskupa świdnickiego.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o