Strona główna Dzierżoniów Dzierżoniowskie „Snucie” z Silesianą w tle

Dzierżoniowskie „Snucie” z Silesianą w tle

0
PODZIEL SIĘ

Będzie malowanie na tkaninie motywów związanych z Silesianą, bezgotówkowa wymiana ubrań i portrety robione przechodniom. Na ul. Świdnickiej już w tę niedzielę 17 lipca odbędzie się akcja animacyjno-artystyczna zainspirowana spotkaniami z byłymi pracownicami upadłej fabryki tkanin. To część projektu „Czytanie miasta” w ramach platformy Dolny Śląsk 2016 – Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
snucie
​Praca w fabryce wyznaczała niegdyś rytm życia wielu kobiet mieszkających w okolicy. To ich opowieści wypełnią na kilka godzin fragment ulicy Świdnickiej w okolicach rynku od godz. 13.00 do 17.00.
​​
Tkaniny wyprodukowane niegdyś w Silesianie wydobyte z szaf, komód i strychów ​zyskają drugą młodość i być może przechodzeń rozpozna w nich szmatki lub ręczniki, których do tej pory używa w swoim domu.
​​
Podczas akcji pn. „Snucie” rozpostarta zostanie wielkoformatowa tkanina, która będzie sukcesywnie zamalowywana motywami inspirowanymi opowieściami byłych pracownic Silesiany i mieszkańców Dzierżoniowa.

Usłyszymy także instalacj​ę dźwiękow​ą imitująca odgłosy mechanicznych krosien tkackich, a także fragmenty wywiadów, które zrealizowały z pracownicami Silesiany Joanna Morawiecka i Magdalena Skowrońska. Akcji towarzyszyć będzie bezgotówkowa wymiana ubrań.
​ ​
Snucie dotyczy także współczesnej historii miasta, dlatego podczas akcji wykonywane będą portrety jego mieszkańców, które uzupełnione zostaną przez organizatorów marzeniami dotyczącymi przyszłości miasta.

Dlaczego akurat Silesiana stała się bohaterką działań w ramach „Czytania miasta”? Dzierżoniów to jedna z wielu dolnośląskich miejscowości, która po przemianie ustrojowej zapadła w poprzemysłowy sen. Rytm życia wyznaczały niegdyś dwie ogromne fabryki, które zatrudniały znaczną część mieszkańców. Jeśli o Diorze wciąż się pamięta, bo pozostawiła po sobie trwały ślad w postaci kultowych radioodbiorników, to fabryka tkanin Silesiana powoli odchodzi w niepamięć. Cisza, która trwa od czasu upadku fabryki, to przeciwieństwo jej trwania – bo przecież w czasach codziennej aktywności przechodzeń już z oddali słyszał huk pracujących maszyn tkackich, a przepływająca nieopodal rzeka nabierała kolorów w zależności od farbowanych aktualnie tkanin.

Pomysłodawczynią akcji jest Magdalena Skowrońska, kuratorka Programu Edukacyjnego Muzeum Współczesnego we Wrocławiu. Ekipę animacyjno-artystyczną stanowić będą Magdalena Skowrońska, Beata Rojek i Roland Okoń.

Źródło: UM Dzierżoniów

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o