Strona główna Dzierżoniów Projekt „Diora” – odświeżamy wspomnienia

Projekt „Diora” – odświeżamy wspomnienia

0
PODZIEL SIĘ

Dzierżoniów? A… „Diora”… – takie skojarzenia nawet dziś w różnych częściach kraju nie dziwią, choć Zakładów Radiowych „Diora” nie ma od dawna. Ale pozostała w pamięci Polaków i sercach wielu dzierżoniowian. Dlatego miasto chce ją odświeżyć, uhonorować pamięć o zakładach i udokumentować historię polskiej elektroniki, realizując założenia projektu „Diora”.
projekt-diora
Projekt ma na celu wyodrębnienie swoistej marki miasta. Tak jak Toruń kojarzony jest z piernikami, Katowice ze Spodkiem, a Międzyzdroje z Aleją Gwiazd. Dzierżoniów ze swoją historią sięgającą XIII wieku ma bardzo wiele do zaoferowania turystom, ale to właśnie Diora jest wyjątkowym elementem charakteryzującym miasto. To wspólne wspomnienie mieszkańców, którzy ją tworzyli, a po jej upadku musieli zbudować swoją codzienność na nowo. Projekt ma angażować do wspólnych działań i zainteresować młode pokolenie dzierżoniowian historią miasta związaną z Diorą.

Na czym będzie polegał? Ma on przede wszystkim na celu stworzenie spójnej koncepcji wizualnej związanej z marką Diora i umieszczenie jej w przestrzeni miejskiej Dzierżoniowa. W różnych częściach miasta staną symbole związane z kultowymi już produktami „Diory”. Będą to odlewy radioodbiorników na podobieństwo wrocławskich krasnali. Serię zapoczątkuje oczywiście Pionier – pierwszy polski radioodbiornik, wyprodukowany w roku 1948 właśnie w Dzierżoniowie.

Poszczególne przystanki autobusowe i słupy ogłoszeniowe, a nawet stojaki na rowery na terenie miasta zyskają nazwy różnych modeli produkowanego przez „Diorę” sprzętu. W Górach Sowich powstanie specjalna trasa turystyczna – „Szlak diorowski”, a wjeżdżających do Dzierżoniowa powitają nowe witacze nawiązujące do produktów i logotypu Diory. Nie zabraknie też różnego typu  gadżetów, także specjalnie dla kolekcjonerów. W mieście ma powstać również mural z historią „Diory”.

Zwieńczeniem projektowych działań będzie powstanie nowoczesnego Muzeum „Diory”. To właśnie tam znajdzie się nowe miejsce dla zgromadzonych dziś w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa radioodbiorników. To tam będzie można zobaczyć, w jaki sposób powstawał diorowski sprzęt i przekonać się, jak wielką rolę odegrała fabryka w życiu nie tylko dla dzierżoniowian, ale wszystkich Polaków.

Zarówno turyści, jak i młodsi mieszkańcy miasta, którzy sprzętu diorowskiego nie znają z autopsji, będą mieli okazję, by go zapoznać. Nie tylko w muzeum, ale również na wystawach i tablicach informacyjnych na przystankach i przy odlewach radiowych modeli. Będą mogli docenić tych, którzy tworzyli polską myśl technologiczną, przełamywali bariery, szukali nowych rozwiązań, przecierali ścieżki dla innowacyjnych pomysłów i nietuzinkowych idei. Takich ludzi i dziś w mieście nie brakuje, bo Dzierżoniów nadal należy do pionierów nowoczesnych rozwiązań.

Źródło: UM Dzierżoniów

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o