Strona główna Dzierżoniów Historia polskiego komiksu w dzierżoniowskim muzeum

Historia polskiego komiksu w dzierżoniowskim muzeum

0
PODZIEL SIĘ

„Tutus, Romek i A’tomek”, „Kajko i Kokosz”, „Kapitan Klos”, „Kapitan Żbik”, „Jonka, Jonek, i Kleks” – te tytuły przywołują wspomnienia. Kultowe kadry z tych i innych komiksów będzie można zobaczyć w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa na wystawie „Historia polskiego komiksu” z cyklu „Cztery pory roku z satyrą komiksem” Wojciecha Łowickiego. Jej wernisaż zaplanowano na 26 stycznia na godz. 17.00.
Muzeum Historia Polskiego Komiksu plakat
Pierwsza w tym roku czasowa ekspozycja muzealna przedstawia dzieje klasycznego polskiego komiksu. Zaprezentowane zostaną na niej nazwiska znanych twórców rysunków, w tym m.in.: Papcia Chmiela (Henryka Jerzego Chmielewskiego) Janusza Christy, Grzegorza Rosińskiego, Bogusława Polcha, Szarloty Pawel, czy też tych, którzy są najczęściej dziś wymieniani i należy do nich przyszłość komiksu, jak Tomasz Leśniak czy bracia Minkiewiczowie.

Rysunkowe kadry mają wiele do opowiedzenia – nie tylko bawią i rozśmieszają, ale też podejmują poważną tematykę niejednokrotnie odzwierciedlając w obrazie historię naszego kraju. Jak pisze Wojciech Łowicki, „sam komiks, jak każdy inny kierunek twórczości, może być zarówno kiczem, nieudaną próbą zdobycia widza, lub też dziełem sztuki, mogącym poszerzać horyzonty lub zmieniać poglądy odbiorców. Najważniejsze to dać szansę twórcy, spróbować zrozumieć co chce nam powiedzieć, albo po prostu zachwycać się kreską, z której, za pomocą wyobraźni, powstają nowe światy.”

Na wystawie z pewnością nie będzie można się nudzić. Świat komiksu zostanie przedstawiony nie tylko na barwnych planszach. Gratką dla koneserów tej sztuki będą oryginalne komiksowe wydawnictwa, w których pojawiały się znane postaci, w tym ich pierwsze wydania. Nie zabraknie księgi, w której po raz pierwszy Papcio Chmiel ujawnia wersję narodzin Tytusa z plamy tuszu: „Tytus, Romek i A’Tomek”, Księga I, wyd. Horyzonty 1974. Zobaczymy oryginalne rysunki tuszem Szarloty Pawel oraz Marka Szyszko oraz autentyczny szkic oraz przybory Jausza Christy, twórcy postaci Kajka i Kokosza.

Wernisaż wystawy już 26 stycznia o godz. 17.00. Jakub Piwoński w prelekcji pt.: „Komiks – sztuka sekwencyjna” prześledzi drogę, którą przeszedł komiks – jako współczesna forma opowiadania obrazem. Wstęp wolny. Ekspozycję będzie można oglądać w muzeum do 12 marca.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o