Strona główna Dzierżoniów KFS rusza 20 lutego – nowe zasady rozpatrywania wniosków

KFS rusza 20 lutego – nowe zasady rozpatrywania wniosków

0
PODZIEL SIĘ

KFS rusza 20lutego_1

W tym roku pracodawcy zainteresowani szkoleniem siebie i swoich pracowników z wykorzystaniem środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) nie muszą się spieszyć ze złożeniem wniosku w dniu otwarcia naboru, czyli 20 lutego, bo nie będzie brana pod uwagę kolejność złożenia wniosków. Istotna będzie natomiast kompletność i zawartość merytoryczna wniosku. Pierwszy nabór potrwa tydzień – od 20 do 24 lutego.

O zmianach w KFS mówiły na spotkaniu z pracodawcami 8 lutego specjalistka ds. programów Anetta Żuławnik i dyrektor PUP Agnieszka Walawska.

Na co środki KFS?

KFS to doskonałe narzędzie do inwestowania w kapitał ludzki. Firma może uzyskać na kształcenie kadr do 80% lub nawet do 100% (jeśli jest mikro firmą). Celem KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Środki te można wykorzystać na zbadanie potrzeb szkoleniowych w firmie, kursy, studia podyplomowe, egzaminy, badania lekarskie i psychologiczne niezbędne do podjęcia kształcenia oraz ubezpieczenie NWW w związku z podjętym kształceniem.

Czego nie sfinansujemy KFS-em?

Ze środków KFS nie można sfinansować kształcenia dotyczącego tzw. kompetencji miękkich, kształcenia organizowanego przez pracodawcę obligatoryjnie dla wszystkich pracowników (np. szkolenie BHP, PPOŻ); kształcenia w formie konferencji branżowych i kongresów naukowych; kształcenia świadczonego przez nieuprawnione podmioty; obowiązkowych badań wstępnych i okresowych; studiów wyższych i doktoranckich; dodatkowych kosztów w związku z realizowanym kształceniem (wyżywienia, zakwaterowania, dojazdów, materiałów dydaktycznych, itp.).

Ile pieniędzy dla powiatu dzierżoniowskiego?

W tym roku Powiatowy Urząd Pracy w Dzierżoniowie ma do wydania w ramach limitu blisko 300 tys. zł. Środki KFS przyznane zostają na działania realizowane w konkretnym roku budżetowym, na formy które jeszcze się nie rozpoczęły. Innymi słowy, nie można tymi pieniędzmi zrefundować kursu, na którym pracownik już był/jest, tylko zawnioskować o taki, na który pójdzie i zdobędzie przydatne kwalifikacje. O środki na kształcenie ustawiczne dla siebie lub swojej kadry mogą ubiegać się pracodawcy zatrudniający pracowników na umowę o pracę.

W 2017 roku o środki KFS będą mogły się starać firmy, które spełniają jeden z trzech priorytetów:

  1. Wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w sektorach: przetwórstwo przemysłowe, transport i gospodarka magazynowa oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna;

  2. Wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;

  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.

Podczas spotkania Anetta Żuławnik pokazała i omówiła pracodawcom nowy wzór wniosku i wskazała, na co w szczególności powinni zwrócić uwagę.

Najważniejsze zmiany dotyczące sposobu oraz trybu przyznawania dofinansowania na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców ze środków KFS to:

  • wskazane przez MRPiPS kryteria oceny wniosków (nie obowiązuje kolejność składania wniosków, podlegają one ocenie)
  • powtarzalność naborów wniosków do wykorzystania limitu środków
  • zwiększona liczba załączników do wniosku (opisane w części VII wniosku: „Ważne informacje”)
  • wnioski niewypełnione i niezawierające wymaganych załączników jako niekompletne pozostawia się bez rozpatrzenia (i informuje pisemnie o tym pracodawcę)
  • możliwe jest wyłącznie dokonanie wyjaśnienia treści wniosku/korekty wniosku nieprawidłowo wypełnionego (co najmniej 7-dniowy i nie dłuższy niż 14-dniowy termin na jego poprawienie)
  • brak możliwości zmiany uczestników kształcenia
  • brak możliwości zmiany organizatora kształcenia
  • brak możliwości zmiany rodzaju kształcenia (np. kursu)
  • możliwość jednorazowej zmiany terminu kształcenia (z wyłączeniem studiów podyplomowych i szkoleń zamkniętych)

możliwość dla PUP negocjacji z pracodawcami wniosku (np. w przypadku niewystarczającej ilości środków) w zakresie ceny, organizatora kształcenia, liczby uczestników

Nowy regulamin ubiegania się o środki KFS wraz z nowym wzorem wniosku pojawi się na stronie internetowej PUP najpóźniej 13 lutego.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o