W związku z planowaną zmianą nazewnictwa ulic i osiedla w Bielawie, które swoimi nazwami nawiązują do ustroju komunistycznego, Klub Radnych Niezależnych w składzie Marta Masyk, Norbert Warchoł, Marek Pyziak, Józef Gajda, Stanisław Janczak, Tomasz Owczarek zachęca mieszkańców do zgłaszania swoich propozycji i uwag w tej sprawie. Propozycje wypracowane przez zespół powołany przez burmistrza wzbudziły szereg kontrowersji wśród mieszkańców i rozpoczęły szeroką dyskusję w mieście. Do członków Klubu Radnych Niezależnych również wpłynęło wiele krytycznych głosów dotyczących nazw wypracowanych przez zespół powołany przez burmistrza. Dlatego też prosimy mieszkańców o nadsyłanie do nas swoich propozycji nazw ulic oraz osiedla. Bardzo zależy nam na poznaniu zdania jak najszerszej grupy bielawian, a nie tylko opinii kilkuosobowego zespołu zadaniowego. Pomysły można nadsyłać do nas końca lutego na adres mmasyk@rm.um.bielawa.pl. Wszystkie propozycje zostaną przekazane burmistrzowi i pozostałym radym.
Według władz miasta, na podstawie tak zwanej ustawy dekomunizacyjnej, zmianie mają ulec nazwy takich ulic jak:
9 Maja, Marcelego Nowotki, Generała Broni Zygmunta Berlinga, 22 Lipca, Jana Hempla, a także osiedle XXV-lecia PRL. Jednocześnie władze miasta proponują żeby zmienić nazwy ulic, które co prawda nie podlegają ustawie, ale mogą nawiązywać do ustroju komunistycznego. Dotyczy to ulic Karola Marksa i Przodowników Pracy.
Powołany przez burmistrza Bielawy zespół wypracował następujące propozycje nazw:
1. Obecna nazwa: ulica 9 Maja – proponowana nazwa: ulica Mieszka I
2. Obecna nazwa: ulica Marcelego Nowotki – proponowana nazwa: Władysława Andersa
3. Obecna nazwa: ulica Generała Broni Zygmunta Berlinga – proponowana nazwa: Aleja Najświętszej Maryi Panny
4. Obecna nazwa: ulica 22 Lipca – proponowana nazwa: Szarych Szeregów
5. Obecna nazwa: osiedle XXV-lecia PRL – proponowane nazwy: osiedle Tkaczy Śląskich lub osiedle Solidarności (rozważano również nazwę Armii Krajowej)
6. Obecna nazwa: ulica Jana Hempla – proponowana nazwa: ulica Fabryczna (rozważano również nazwę: Tkaczy Śląskich lub Gerharta Hauptmanna).
7. Obecna nazwa: ulica Karola Marksa – proponowana nazwa: ulica Władysława Jagiełły
8. Obecna nazwa: ulica Przodowników Pracy – proponowana nazwa: ulica Romualda Traugutta
Już dzisiaj zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniach konsultacyjnych, organizowanych przez Klub Radnych Niezależnych. Niebawem poinformujemy o terminie pierwszego spotkania. Zapraszamy!
Przewodnicząca Klubu Radnych Niezależnych
Marta Masyk
czerwona ulica na jaką ,ci radni to z ostroszowic chyba //przodowników zostawcie
śmieszni radni -wstydu oszczędżcie bielawianom ,popatrzcie najpierw jakie są nazwy ulic w bielawie