Strona główna Bielawa „Street Art Illumination” – projekt Fundacji Rozwoju Kultury, Sztuki i Edukacji „Otwórz...

„Street Art Illumination” – projekt Fundacji Rozwoju Kultury, Sztuki i Edukacji „Otwórz Drzwi”

0
PODZIEL SIĘ

„Street Art Illumination” to nowy projekt Fundacji Rozwoju Kultury, Sztuki i Edukacji „Otwórz Drzwi”, organizacji niezwykle prężnie działającej w regionie sowiogórskim i na całym Dolnym Śląsku. Po raz kolejny widzowie pokazów finałowych zostali zaskoczeni nowatorskim podejściem do sztuki, sztuki dla każdego. Zwieńczeniem międzynarodowych warsztatów artystycznych, odbywających się od 19 kwietnia do 2 maja w Ośrodku Kultury i Sportu „Wyspa Koni” w Ostroszowicach były dwa pokazy pierwszy 27 kwietnia o godz. 12.30 w budynku Szkoły Podstawowej w Ostroszowicach i drugi 29 kwietnia o godz. 21.00 na terenie Skateparku w Bielawie.

Nieodpłatne dla uczestników warsztaty  zostały sfinansowane z projektu Erasmus +, akcja KA1 – Mobilność edukacyjna i skupiły artystyczne formacje: ze Słowacji „Oxymoron”, Artove Sdruzeni „Cylindr” z Czech oraz polska Fundację Rozwoju Kultury, Sztuki i Edukacji „Otwórz Drzwi”, jak i lokalną grupę tancerzy breakdance „Wanted Crew”.
Performance bielawski odbywał się w niezwykle nastrojowej scenerii. Młodzi artyści tańczyli w strużkach uporczywego i nieustannego deszczu, wykonywali niezwykle niebezpieczne ewolucje, jak chociażby salta na betonowym śliskim podłożu. W tym samym czasie powstawał mural zdobiący do dziś bumpy, banki i rampy bielawskiego Skateparku. Nocną już aurę rozświetlały zarówno parkowe latarnie, jak i rozgrzani i emanujący witalnością i ciepłem międzynarodowi uczestnicy warsztatów – tancerze i plastycy.

Motywem przewodnim dla performerów promujących Kreatywność, Tolerancję, Akceptację i Różnorodność (główne założenia tego europejskiego projektu) były oczy. Oczy – zwierciadło duszy i emocji człowieka oraz oczy szeroko patrzące na świat. Inspiracją artystyczną była percepcja współczesnego świata i poszukiwanie konstruktywnych rozwiązań – od świata działań wszytko konfliktujących po aurę porozumienia ponad podziałami. To niewątpliwe największe osiągnięcie młodych Europejczyków – twórców wspólnoty artystycznej i kulturalnej.
Równie ciekawy był wcześniejszy pokaz w Szkole Podstawowej w Ostroszowicach, po którym przez kilka jeszcze dni długiego polskiego weekendu powstawał mural na ścianie budynku, symbolizujący oczy wpisane w przepiękne kolorowe kontynenty. Najlepszą recenzją niech będzie facebookowy komentarz mieszkanki Ostroszowic pani Doroty Anny: „To jest coś, z czego wszyscy powinniśmy być dumni. Jest to hołd temu, jak daleko jesteśmy i jest to ważny krok w kierunku naszej wspólnej przyszłości. Powinien nas wszystkich zainspirować do pozytywnej różnicy z naszymi sąsiadami, niezależnie od ich pochodzenia etnicznego, przekonań religijnych czy opinii politycznej.” Dla blisko stu pięćdziesięciu dzieci tańczyła także ze swoją mamą ośmiomiesięczna Ariadna.

W trakcie trwania projektu Street Art Illumination odbyły się warsztaty towarzyszące.
W tych zajęciach wzięła udział wrocławska szkoła „Mała uczelnia” wraz z dwójką Argentyńczyków (wolontariuszy) oraz podopieczni Fundacji „Pokolorujmy szarość”.
W tym czasie miałamiejsce nauka kaligrafii prowadzona przez Japonkę Panią Yumi Sato, mini warsztaty „ożywić mima” i „malowanie flagi ustami” oraz działania integracyjne a wszystko w międzynarodowym towarzystwie polsko- japońsko- argentyńsko- czesko- słowackim.
W całym przedsięwzięciu aktywnie wspierało twórców i uczestników„Stowarzyszenie Chrobry” z Bielawy, których członkowie uczestniczyli w samym workshopie, wzbogacając go o swoje kreatywne działania plastyczne i wykonawcze. Z ich inicjatywy powstał też tak bogaty materiał zdjęciowy i filmowy.

Liderami i prowadzącymi zajęcia byli Ola Osowicz (absolwentka Forum Danca w Lizbonie i ASP we Wrocławiu) oraz Agnieszka Rzeźniak (absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu) oraz czeska scenografka Hana Strbova. Koordynatorem całego przedsięwzięcia była Małgorzata Zabuska (absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej).
„Street Art Illumination” to tak naprawdę „Rain Art Illimination” w poświacie słońca, które jednak od czasu do czasu wyglądało spoza chmur. Oby wyjrzało dla nas – obywateli Europy i świata – na dłużej.

Oprac. Małgorzata Zabuska

Źródło: UM Bielawa

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o