Strona główna Dzierżoniów Wanda Chotomska odeszła w wieku 88 lat

Wanda Chotomska odeszła w wieku 88 lat

0
PODZIEL SIĘ

Pisarka i autorka wierszy dla dzieci, pomysłodawczyni i laureatka „Orderu Uśmiechu”, Honorowy Obywatel Dzierżoniowa i wyjątkowy człowiek, którego nie ma już wśród nas.

Wanda Chotomska urodziła się 26 października 1929 w Warszawie. Studia ukończyła na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych. Jako dziennikarka debiutowała w 1949 roku w „Świecie Młodych”. W 1958 r. opublikowała pierwszy tomik poezji „Tere fere”. Razem z Mironem Białoszewskim pod pseudonimem „Wanda Miron” publikowała wiersze w „Świerszczyku”.

Podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką. Po kapitulacji przebywała w obozie przejściowym w Pruszkowie, skąd udało się jej uciec i zamieszkała w Mosznie. W 1947 r. zdała maturę.

Jest autorką setek wierszy, piosenek, scenariuszy teatralnych i opowiadań dla dzieci, a także popularnej telewizyjnej wieczorynki „Jacek i Agatka”. Wydała wiele zbiorów wierszy dla dzieci, ważniejsze z nich to „Tere-fere”, „Gdyby tygrysy jadły irysy”, „Kaczka tłumaczka”, „Dla każdego coś śmiesznego”, „Gdyby kózka nie skakała”, „Dlaczego cielę ogonem miele”, „Dziesięć bałwanków”, „Kram z literami”. Ostatnio wiele wznowień ukazało się we współpracy z Muzeum Książki Dziecięcej.

W 1969 r. otrzymała przyznawany przez dzieci „Order Uśmiechu”, którego sama była pomysłodawczynią. W 1976 roku została wpisana na międzynarodową Listę Honorową IBBY, a w 2003 r. otrzymała za całokształt twórczości Medal Polskiej Sekcji IBBY.

W 2005 roku pisarkę odznaczono Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2012 zaś otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości literackiej, za działalność społeczną na rzecz dzieci i młodzieży”.

Wanda Chotomska była związana z Dzierżoniowem od kilkunastu lat. Po raz pierwszy przyjechała do nas 4 czerwca 2005 r. Wspólnie z sześcioma twórcami literatury dziecięco-młodzieżowej uczestniczyła w finale Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami, który odbył się w naszym mieście. 27 kwietnia 2007 r. Szkoła Podstawowa nr 6 w Dzierżoniowie otrzymała Jej imię. Wanda Chotomska jest Honorowym Obywatelem Dzierżoniowa od maja 2008 r.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o