Strona główna Dolny Śląsk Kolejny dolnośląski zabytek powstanie z ruin…

Kolejny dolnośląski zabytek powstanie z ruin…

0
PODZIEL SIĘ

To pierwszego tego typu prace w forcie od ponad 100 lat! I chyba jeden z najpiękniejszych prezentów, jaki można zrobić dla pamięci historycznej o polskiej historii na Dolnym Śląsku, w roku setnego jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości! Fort Spitzberg- Ostróg w Srebrnej Górze, w czasie II wojny światowej miejsce odosobnienia polskich bohaterów doczekał się pierwszego, historycznego remontu!

Dzięki dotacji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą we Wrocławiu, środkom nowego gospodarza- Muzeum Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia- oraz zaangażowaniu spółki Twierdza Srebrna Góra, 15 listopada 2018 roku zakończył się remont części muru szyjowego fortu.
Prace, które kosztowały blisko 90 000 zł wykonała firma Edwarda Toczyńskiego i był wykonywane pod nadzorem Grzegorza Basińskiego z Twierdzy Srebrna Góra.
– Wykonawca miał bardzo trudne zadanie- kamienne fasady wymagały odbudowany w niektórych miejscach na grubości nawet 1 metra- mówi Marcin Ossowski, z muzeum które jest obecnie gospodarzem fortu.- Dzięki wykonanym pracom będzie można kontynuować zagospodarowywanie fortu na cele nowoczesnego muzeum.- dodaje.
Kolejne prace trwają- już za kilka dni rozpocznie się remont wewnętrznych fasad fortu, a nowi gospodarze liczą, że w 2019 roku uda się pozyskać dodatkowe środki finansowe od Ministra Kultury i Dziedzictwa na dokończenie remontu całej fasady zewnętrznej.
—-
Fort Spitzberg- Ostróg, jedno z samodzielnych dzieł obronnych twierdzy srebnogórskiej, wybudowano w XVIII wieku z inicjatywy i pod nadzorem Fryderyka Wielkiego. Obiekt powstał na szczycie góry Ostróg (627 m.n.p) w Górach Bardzkich. Później obiekt pełnił funkcję największego w Niemczech schroniska młodzieżowego, ośrodka szkolenia dla strzelców górskich i bazy szkoleniowej Hitlerjugend.
W czasie II wojny światowej w forcie zlokalizowano pierwszy, niemiecki oflag karany dla polskich oficerów- więziono tu między innym kontradmirała Józefa Unruga, generała Tadeusza Piskora, bohaterów szarży pod Krojantami. Po II wojnie światowej fort pełnił różne funkcje- między innymi bazy harcerskiej.
XVIII-to wieczna forteca, położona na szczycie wzgórza nie miała jednak szczęścia do remontów- prace ograniczano do prac porządkowych. Od stycznia 2018 roku fort ma nowego gospodarza- Muzeum Obrony Wybrzeża, które opiekuje się miedzy innymi Fortem Gerharda w Świnoujściu.
– Spitzberg, ze swoją wyjątkową historią ma szansę stać się wyjątkowym, nowoczesnym miejscem edukacji historycznej. – mówi Jakub Kasiński, który w mundurze z okresu II Rzeczpospolitej oprowadza po forcie turystów.- .Miejscem gdzie będzie można dotknąć prawdziwej historii !
Obecne prace to pierwszy remont konserwatorski od 1913 roku

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o